Néhány tudnivaló a kék viharmadárról

A világon rengeteg madárfajta létezik. Természetesen vannak köztük olyanok is, amelyek hazánkban nem honosok, ezért nem is nagyon ismerjük őket. Ilyen például a kék viharmadár is, amely nagyon egyedi és Afrika, Ausztrália és Dél-Amerika legdélebbi részein fordul elő. Ez a madár kinézetében leginkább a sirályhoz hasonlítható.

A kék viharmadár a madarak osztályának a viharmadár-alakúak rendjébe, ezen belül pedig a viharmadárfélék családjába tartozó Halobaena madárnem egyetlen faja. A viharmadarakat összesen öt csoportba sorolhatjuk és a kék viharmadár a cethojsza csoportban kap helyet. A monotipikus kék viharmadárnak a legközelebbi rokonai a nála nagyobb méretű cethojszák, melyekkel nemzetségi szintet kiérdemlő csoportot alkotnak. Ahogy az már a fentiekben is említésre került, a kék viharmadár előfordulási területe az óceánok déli részein vannak (Afrika, Ausztrália és Dél-Amerika), illetve a közéjük eső szigeteken is, mint például a Prince Edward-szigetekhez tartozó Marion-szigeten, a Crozet-szigeteken, a Kerguelen-szigeteken, a Macquarie-szigeten és a Déli-Georgia-szigeten.

A kék viharmadár nagy előfordulási területtel rendelkezik és a becslések szerint körülbelül három millió felnőtt példány van belőle és a Természetvédelmi Világszövetség a kék viharmadarat nem fenyegetett fajként tartja számon. A madárnak viszonylag kicsi a mérete, a hasi és begyi része fehér. Háti része szürkéskék színű egy „M”-alakú sávval a tarkója felé. A farktollainak vége fehér. A csőre 7-9 szarulemezből tevődik össze és az orrlyuka felett sómirigyek találhatók, melyekkel kivonja a sós óceán vízéből a fölös sót. Ahogy minden más viharmadár, úgy a kék viharmadár is a nyílt vizeken vadászik, illetve táplálkozik és a táplálékáért akár hat méter mélyre is képes lemerülni.

Vélemény, hozzászólás?