Ne kövesd el a klasszikus hibákat, ha futni kezdesz!

Az általános szabály szerint hetente maximum tíz százalékkal érdemes emelni a betervezett távolságot. Ez persze attól is függhet, hogy mennyi energiája, és ideje van az embernek az edzésre, illetve milyen kondiban van. Az is előfordulhat, hogy akár egy hónap is elmúlik amíg a megtett plusz kilométerekből fakadó fáradtság megjelenik a lábakban. Hogy ne kelljen a fájdalommal harcolnia, a legjobb, ha csak lassan növeli a tempót.

Gyakori hiba, hogy sokan erőltetik a gyorsabb tempót. Ha úgy érzi, keményebb a tempó, nem biztos, hogy keményebben is csinálja a megszokottnál az edzéseket. Ez becsapós lehet, ugyanis előfordulhat, hogy azért érzi megerőltetőbbnek a futást, mert már fáradtabb, mint általában. Ha a megszokott idő alatt lefutja a normál távját, de úgy érzi, sokkal jobban kellett koncentrálnia, akkor dolgozott csak keményebben. Mindig fokozatosan kezdje a teljesítmény növelést.

Tudni kell azt is, hogy futópadról áttérni terepre nem egyszerű. Ugyanaz a táv a futópadon más érzetet kelthet, mint a szabadban. A kinti környezet és a szél is befolyásolhatja teljesítményét. Idő kell, hogy megszokja, már nem teremben fut. Testének alkalmazkodnia kell a külső hatásokhoz. Amint belejön, már sokkal jobban fogja élvezni a futást odakint, mint egy zárt térben.

Beköszöntött a hideg idő, márpedig hidegben sokkal jobban kell koncentrálni a bemelegítésre és a réteges öltözékre is. Arra kell figyelni, ha megizzad, hogy ne ácsorogjon vizes cuccban percekig, mert hamar megfázhat. Minél előbb át kell öltözni. A bemelegítő és a levezető nyújtás pedig inkább fedett helyen történjen.

Ha megerőltette magát, akkor mindenképpen pihenjen. Ha ilyenkor tovább hajtja magát, akkor annak csak az lesz a következménye, hogy lesérül, vagy egyszerűen elmegy a kedve a futástól. Nyugodtan hagyjon ki pár alkalmat, csak egyen és igyon közben megfelelően, és aludjon sokat.

Vélemény, hozzászólás?