Internetes csalók és csalások

A webáruházak és internetes vásárlások elterjedése természetszerűen magával hozta az internetes csalók megjelenését is. A napokban a kalocsai rendőrök tartóztattak le egy bűnbandát, akik összesen több mint 4 millió forintot csaltak ki áldozataikból.

Jómagam is sorozatban kaptam a kéretlen reklám emaileket (spam), amiben motoros fűkaszától és fűrésztől kezdve mindenféle műszaki cikk kedvezményes áron történő megvételére buzdítottak.

Éppen ezért sokan félnek az interneten vásárolni, pedig ha betartunk néhány szabályt, akkor megelőzhetjük a pénzünk elvesztését.

  1. A spamekben érkező ajánlatokat töröljük ki, azokra ne válaszoljunk és ne kattintsunk rájuk! Természetesen ne is vásároljunk ezeknek a hirdetéseknek a hatására! Ugyanis ezek egy része mögött tényleg csalók állnak, akik csak az előleget kérik, de nem szállítanak árut. Akik pedig tényleg ki is szállítják a terméket, az egész biztosan hamis, és valószínűleg nem működő kacat lesz, amire garanciát sem kapunk – vagy éppen hiába próbáljuk meg érvényesíteni.
  2. Egy webáruházban járva vásárlás előtt nézzük meg a kapcsolat és elérhetőség menüpontokat: kik a tulajdonosok, üzemeltetők, van-e elérhetőség, vagyis cím, telefonszám, e-mail cím megadva?
  3. Amikor csak előre utalással lehet fizetni, az gyanús és nem korrekt. Ilyen helyen szintén ne rendeljünk.
  4. Magánszemélytől történő vásárlás esetén ellenőrizzük az eladót korábbi visszajelzések, közzétett adatok alapján.
  5. Bankkártya adatainkat csak a bank online fizetésre létrehozott oldalán adjuk meg; e-mailben vagy telefonon soha!

Vélemény, hozzászólás?