Húsvét, a locsoló ünnep

A karácsony mellett a húsvét számít a legkedveltebb ünnepnek. Ezt az ünnepet azonban minden évben más napon ünnepeljük, melyet a húsvétszámítás módszere alapján számolnak ki. Általánosságban elmondható, hogy a húsvét mindig március vége és április vége között kerül megünneplésre. A húsvét a karácsonyhoz hasonlóan keresztény ünnep, ami Jézus Krisztus feltámadásához kötődik.

Az idők folyamán a vallás háttérbe szorulásával jelképe a húsvéti nyuszi és a húsvéti tojás lett. Az ajándék a fészekbe húsvét vasárnap reggel kerül, előtte a gyerekek füvet szednek és elkészítik a fészket, ahová a nyuszi hozza az ajándékot. Húsvét hétfőn pedig megindul a sokak által kedvelt locsolkodás. Ilyenkor a család hölgy tagjait finom parfümmel, kölnivel, esetenként szódásüveggel locsolják meg a férfiak, hogy el ne hervadjanak. A locsolás mellé szokás a szép húsvéti versek közül választani egyet és azt elszavalni locsolás előtt.

Ez egy régi hagyomány, a kisfiúk édesapjukkal együtt mennek locsolni a rokonok, barátok női tagjait, elmondanak egy verset és cserébe ajándékot kapnak. A húsvét elmaradhatatlan kelléke a főtt tojás, amelynek a héját különféle színű festékkel festenek be és a legkülönbözőbb mintákat rajzolják rá. Húsvétkor a leggyakrabban fogyasztott étel az ízletes húsvéti sonka. Az ajándékozás hasonló a karácsonyhoz, bár itt elsősorban a gyerekek kapnak nagyobb ajándékot, a felnőttek általában kisebb ajándékokat vesznek egymásnak húsvétkor.

Vélemény, hozzászólás?