Fontos tudnivalók a mogyoróallergiáról

Napjainkban már sajnos egyre többen szenvednek valamilyen allergiában. Az egyik leggyakoribb az allergiák közül a mogyoróallergia, és hazánkban is egyre többen szenvednek a betegségtől.

A mogyoróallergia előfordulása gyerekeknél gyakoribb, mint a felnőtteknél. A földimogyoróban található fehérje felépítésében nagyon hasonlít a mogyoróban és más olajos magvakban található fehérjéhez. Ezért azok a személyek, akik allergiásak a mogyoróra, gyakran allergiásak a mandulára, a dióra, a makadámdióra, pekán-dióra, kesu-dióra és a pisztáciára is. Amikor valaki bármilyen fajta mogyoróra vagy dióra allergiás, az azt jelenti, hogy a szervezete túlságosan védekezik a bennük található fehérjék ellen. Abban az esetben, amikor egy allergiás ember ilyen ételt fogyaszt, a teste azonnal azt érzi, hogy az a fehérje káros behatoló és azon igyekszik, hogy kivédje azt. Ilyenkor a szervezet el akarja hárítani a veszélyt és ez a folyamat allergiás reakciókhoz vezet, amelyek során kémiai anyagok áradnak szét a testben.

Ezek a kémiai anyagok különféle tüneteket okoznak, mint például a légszomj, köhögés, zihálás, hányás, hasfájás, torokfájás, hasmenés, kiütések, duzzanatok.

A mogyoróallergia súlyos allergiás reakciót, úgynevezett anafilaxiát is okozhat, ami a fentiekben felsorolt tünetekkel jár, azonban hirtelen súlyosbodik, légszomjhoz, szédüléshez vagy ájuláshoz vezet és ha nem kezelik időben, akár halált is okozhat. A kis mennyiségű mogyoró belégzésétől általában nem alakul ki allergiás roham. A legtöbb mogyoró tartalmú ételből nem szabadul fel annyi fehérje a levegőbe, hogy már a megszagolásuk allergiát váltana ki. Annak ellenére, hogy vannak olyan allergiák, amiket az ember kinőhet, mint például a tej-, tojás- vagy szójaallergiát, a mogyoróallergia a legtöbb embernél egy életen át megmarad.

Vélemény, hozzászólás?