Európai utasjogok a földön és a levegőben

Évente több millióan utaznak az Európai Unió országai között. Munkavállalás, szabadidő, tanulmányok, vagy hosszabb nyaralás alkalmával földön és levegőben sokan kelnek útra, hogy álmaikat határainkon kívül valósítsák meg.

Az utasok jogait illetően általánosságban elmondható, hogy legyen szó bármilyen közlekedési eszközről is, a közlekedési társaságoknak megfelelő tájékoztatást kell nyújtaniuk az utasok felé jogaikról, valamint az igénybe vehető szolgáltatásokról, az esetleges késésekről. Amennyiben jelentős időtartamú késésre lehet számítani, úgy a kártérítés, az utazás meghiúsulása esetén pedig a jegyár visszafizetése kötelező. Kártérítési kötelezettség keletkezik a poggyászok elvesztéséből, megrongálódásából következően, de olyan balesetek kapcsán is, melyek sérüléssel, vagy esetleg halállal járnak. Természetesen ezeket az alapelveket minden közlekedési ágazatban annak jellegzetességeinek megfelelően kell alkalmazni.

A vonaton utazókra az uniós előírások csak az EU-n belül közlekedő nemzetközi vonatok esetében érvényesek, de dönthetnek úgy a tagállamok, hogy a belföldi vonatokra is kiterjesztik azokat. Autóbuszok esetében a 250 kilométernél nagyobb távolság esetén jutnak szerephez az uniós előírások, de a belföldön közlekedő járatok kivételt képezhetnek a tagállamok döntése alapján. Az uniós védelem a hajóval utazókra akkor alkalmazható, ha a hajó uniós kikötőből indul, és oda is érkezik meg. A légi utasokat járattörlés, három órán túli késés, vagy visszautasított beszállás esetén kártérítés illeti meg, melynek összege a kiindulási és a célállomás helyszínétől függ. Az Unió területén történő utazás alkalmával tehát érdemes tisztában lenni azzal, milyen lehetőségekkel élhetünk annak érdekében, hogy jogaink ne csorbuljanak.

Vélemény, hozzászólás?