Szaunázás

Egy kellemes szauna nem mindig hasznos?

Az emberek köztudatában az él, hogy a szaunafürdőzés bizony mindenkinek csak jót tesz, hiszen az izzadás magas hőfokú helyiségben megszabadítja szervezetünket a méreganyagoktól, avagy jól hat az anyagcserénkre. A forró, száraz levegő belégzése természetesen valóban kifejezetten jót tesz a légzőszerveknek, mivel elpusztítja a szervezetben lévő kórokozókat, a felforrósodott test lehűtése a medencében megmártózva, vagy hideg vízzel zuhanyozva pedig rugalmasan tartja az ereket, sőt edzi az egész immunrendszert, de szabályozza a vérkeringést, és még a bőrt is kisimítja!

Az extra nagy melegben felforrósodott test hirtelen lehűtése emellett jót tesz az idegrendszernek is, nem is beszélve arról, hogy a szaunában való üldögélés remek alkalom arra is, hogy a lelki méreganyagoktól is megtisztuljunk, hiszen egy-másfél órára teljesen magunkat, és a napi feszültségektől is kényelmesen megszabadulhatunk. Mindezek ellenére mégsem ajánlott mindig és mindenki számára.

Szaunázás
Szaunázás

Napjainkra tagadhatatlanul divattá vált a szaunázás, de az sokan nem tudják, hogy bizonyos betegségek megléte esetén kifejezetten ellenjavallott a hőlégfürdőzés, ami szív- és érrendszeri, valamint hormonális változást okozhat. A szaunázás tilos az aortabillentyű súlyos szűkülete esetén, instabil angina pectorisban és szívinfarktust követő két hónapon belül, valamint szívelégtelenség és szívritmuszavar esetén is.

Összefoglalva tehát a szaunázást jobb kerülni a sztrókot követő időszakban, veseműködési zavar esetén, ízületi és reumatikus betegségekben érintettek, atópiás bőrgyulladással rendelkezőknek, vagy azoknak akiknek visszerük van, lázasak vagy vérzékenységben szenvednek, de nem ajánlatos a meg nem gyógyult, közelmúltban szerzett ízületi sérülést követően sem.

Vélemény, hozzászólás?