Olykor úgy tűnik a szakember alig végzett valami munkát, ennek ellenére borsos árat kér el az elvégzett munkáért. Gyakorlatilag csak áll az ember és azon gondolkodik mégis mi kerül ezen ennyibe. Az alábbi tanmese, valószínűleg segít megérteni.
A vízvezetékszerelés kapcsán bővebb információkat ide kattintva talál! Nem csak azért hívunk ki szakembert, mert az úgy sokkal kényelmesebb, hanem azért is, mert nem értjük mi a gond és nem szeretnénk kísérletezni vagy még nagyobb bajt csinálni, hanem szeretnénk, ha a probléma mielőbb megoldódna. Laikus szemmel egy komolyabb dugulás vagy meghibásodás nagyon összetett és bonyolult problémának tűnhet, azonban amikor megérkezik a szerelő, olyan mintha ránézne a problémára és az máris megoldódna. Éppen ezért nagyon gyakran összeszalad az ember szemöldöke, amikor meglátja a számlát, ami a javítás időtartamához képest nem tűnik ár-érték arányosnak. A tízezer dolláros javítás története amolyan városi legenda, amely tökéletesen rámutat, hogy a számlán miért annyi az annyi.
A történet – vagy nevezhetjük tanmesének – szerint egy cég teljes vízvezetékrendszere összeomlott dugulás miatt, az elkeseredett középvezetőnek pedig mielőbb megoldást kellett találnia a problémára. Ezért felhívott egy vízvezetékszerelőt, aki nagy szakértelméről volt híres. A szerelő megérkezett, körbesétált az épület releváns pontjain, leellenőrzött pár nyomásmérő számlapot, majd egy csavarkulccsal rásózott az egyik csőre. A vezetékrendszer ezek után újra rendbe jött. A vízvezetékszerelő tízezer dolláros számlán állított ki, amit úgy indokolt, hogy a cső megütése egy dollárba került, viszont a tapasztalat, hogy hol kell megütni a csövet, került 9999 dollárba. Azt nem lehet tudni, hogy a történet valóban megtörtént-e, az viszont biztos, hogy a szakembernek a szaktudásért fizetünk elsősorban.