A pálinka főzés titkai

Manapság már nem okoz gondot a pálinka otthoni elkészítése, mivel bárkinek lehetősége van az üzletekből kiváló minőségű üstöket vásárolni, és ezt követően könnyedén elkészíthető az ízletes ital. Mint, minden más munka természetesen a pálinka főzés is odafigyelést, türelmet igényel, és a folyamat elkezdése előtt érdemes tisztába lenni a munka lépéseivel.

Az legfontosabb lépés a pálinka főzés elkezdése előtt a cefre kiválogatása, megtisztítása. A cefrébe csak azok a gyümölcsök kell, hogy kerüljenek, amelyeket mi is szívesen elfogyasztanánk. Az érett gyümölcsökről el kell távolítani a szárakat, leveleket, valamint a magokat is, ezt követően alaposan meg kell mosni őket a vegyszerek miatt. A cefréző edényt megtisztítása citromsavval történjen, és csak ezután kerülhetnek bele az össze aprított gyümölcsök. Ez után várható, hogy létre jöjjön az a kémia reakció, amit erjedésnek nevezünk. Fontos, hogy az erjedés előtt a cefre pH értéke 2,8-3,2 közötti legyen, és érdemes betartani azt a tanácsot, miszerint a cefrébe semmilyen esetben se kerüljön cukor.

Ahhoz, hogy az erjesztés folyamata végbe menjen oxigénre van szükség, ezért azt az edényt, amelyben a cefre található nem szabad lezárni. Az erjesztés második szakaszában kezd el „forrni” a cefre, de légmentesen lezárható a cefréző edény. Ez alatt az idő alatt a cefréző edényt mindenképp hűvös, árnyékos, UV sugárzástól védett helyen kell tartani, és alkalmanként érdemes megkevergetni a cefrét. Ha a cefre nem buborékozik, és alkohol szagot észlelünk, akkor tudhatja, hogy az erjesztés folyamata befejeződött. Ezt követően a cefrét érdemes minél hamarabb kifőzni, ha szeretné megelőzni, hogy a pálinkának rossz íze legyen, valamint azért, mert az alkohol gyorsan elpárolog. A pálinka főzése nem egyszerű dolog, de ha betartjuk a lépéseket akkor egy finom itóka lehet belőle a végére.

Vélemény, hozzászólás?