A 2020. március 11-én a Nature-ben közzétett tanulmány megváltoztathatja a rák megfigyelésének és diagnosztizálásának módját. „Szinte az összes korábbi rákkutatás feltételezte, hogy a daganatok steril környezetűek, és figyelmen kívül hagyják az emberi rákos sejtek összetett kölcsönhatásait” – mondják a kutatók.
„A testünkben lévő mikrobiális gének száma túlságosan meghaladja az emberi gének számát, tehát nem meglepő, hogy fontos nyomokat tükröznek egészségünkre nézve. A kutatók először a The Cancer Genome Atlas adatbázisából származó és a Nemzeti Rák Intézet adatbázisából származó mikrobiológiai adatokat vizsgálták, amely betegek ezreitől származó genomi és egyéb információkat tartalmaznak. A csapat tudása szerint ez volt a legnagyobb erőfeszítés, amelyet valaha a mikrobiális DNS azonosítására végeztek az emberi szekvenálási adatokban. A 18 116 daganatos mintából, amelyek 10 481 beteget képviseltek, 33 különféle rákos típusban, különféle mikrobiális jelek vagy minták merültek fel, amelyek specifikus rák típusokhoz kapcsolódnak.
Néhány esetben várható volt, például az emberi papillomavírus (HPV) és a méhnyakrák, a fej és a nyaki rák, valamint a Fusobacterium fajok és a gyomor-bél rák közötti kapcsolat. De a csoport olyan korábban ismeretlen mikrobiális jegyeket is azonosított, amelyek erősen megkülönböztették a rák típusait. Például a Faecalibacterium fajok megkülönböztetik a vastagbélrákot a többi ráktól. Rákminták ezreinek mikrobióm profiljával felfegyverkezve a kutatók ezután több száz gépi tanulási modellt tesztelték, hogy egyes mikrobiális mintákat a specifikus rák jelenlétéhez kapcsolják. A gépi tanulási modellek csak a vérből származó mikrobiális adatok felhasználásával képesek azonosítani a beteg rákjának típusát.