A féltékenység a legracionálisabb elméket is el tudja borítani, ha valaki igazán hajlamos rá. Szerencsére kemény munkával és odafigyeléssel meg lehet fékezni a féltékenység érzetét és féken lehet tartani az érzelmeket. Fontos ilyenkor megkérdezni saját magunktól hogy mit is tett a partnerünk amivel kivívta a féltékenységet, majd önmagunkban kell megkeresni ennek a forrását.
A legkönnyebben úgy lehet megfékezni a féltékenységet, ha rájön, hogy mi annak az oka. Ha az érzelmeire fókuszál az segíthet önnek mélyre leásni és rájönni, hogy mi történik igazából. Párja tett valamit? Visszautasítottnak érzi magát és fél hogy elveszíti kapcsolatát? A kérdések megválaszolása után figyelje meg hogy mit érez és miért. Általában a féltékenység ahhoz köthető, hogy félünk elveszíteni valamit vagy valakit. Viszont ezeket az érzelmeket ne tartsa magában, ha nem érzi magát magabiztosnak, mondja el ezeket a párjának. Próbálja meg ezeket a félelmeket úgy közölni párjával, hogy közben nem vádolja meg semmivel, mert abból komoly viták lehetnek. Például ha úgy kérdez rá a dologra, hogy „Nem esett jól ahogy azzal a nővel/férfival beszéltél. Bizonytalannak éreztem magam.” Akkor megadja az esélyt partnerének, hogy az nyugodt választ adjon.
Ha viszont nekiront azzal, hogy „Láttam ahogy ránéztél, megcsalsz vele?” akkor valószínűleg párja védekezni fog és erre rámehet az egész kapcsolat. Ha a partnere semmi illetlen dolgot nem tett, de ön mégis féltékeny, akkor itt az ideje mélyebbre ásni, hogy honnan is jön ez a magas szintű bizonytalanság. Mondja meg párjának amikor elmegy otthonról, hogy néha küldjön egy sms-t, persze nem azért, mert ellenőrizni akarja, csak azért mert szeretne a magabiztosságán dolgozni. Ebben nincs semmi kivetnivaló és partnere is biztosan belemegy.