Mit akarsz elérni az életben? Mit tettél eddig ennek érdekében, és mit akarsz tenni ezután?

A gyorstalpaló sikerfilozófiák hatékonysága kérdőjeleződik meg sokszor a gyakorlati alkalmazás periódusában. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy a személyiségetika bizonyos elemei – a személyiség fejlesztése, a kommunikációs készségek gyakorlása, a befolyásolási stratégiák és a pozitív gondolkodás tanulmányozása – ne lennének a siker szempontjából hasznosak. Többnyire nélkülözhetetlenek.

Ha mások befolyásolásának stratégiai eszközeit arra használod, hogy egy másik embert rábírjak az én akaratom szerinti cselekvésre, hogy jobban dolgozzon, több ösztönzést kapjon, szeressen engem – legyen az akár úgynevezett hatékony kapcsolatépítő technika- egyszerű manipulációnak fog tűnni.

Lehet az ékesszólásom kifogástalan, lehetnek szándékaim nemesek és önzetlenek, nincs esélyem a tartós sikerre. Ha a technikára összpontosítunk, az olyan, mint amikor az iskolában ész nélkül biflázunk. El lehet evickélni, jó jegyeket is lehet szerezni, de ha nem fizetjük  meg az árát nap mint nap, akkor soha nem szerzünk igazi elmélyült tudást, nem válunk művelt emberré.

Gondoltál-e már arra, hogy milyen nevetséges lenne az iskolai magolás technikáját egy farmon alkalmazni?  Tavasszal nem  vetnénk, egész nyáron szórakoznánk, aztán nekiesnénk a munkának és gyorsan  bepótolnánk mindent  az őszi aratásig?  Az árat meg kell fizetni az eljárásokat végig kell követni. Ki mint vet úgy arat: nincsen királyi út!

Ez az elv az emberi viselkedésre, az emberi kapcsolatokra is érvényes. Azok is természetes rendszere, amelyekre a vetés és aratás törvénye vonatkozik. Rövid távon, egy mesterséges  társadalmi rendszerben, mint például az iskola, sokszor az is elég  a boldoguláshoz, ha megtanuljuk  kijátszani az ember alkotta előírásokat, ha kihasználjuk a játékszabályokat.

Megnyerő modorral, kedvességgel, megfelelő fellépéssel, azzal ha érdeklődést mutat mindazon dolgok iránt, amelyek fontosak a másik ember számára. Rövid idő alatt el lehet sajátítani olyan viszonylag egyszerű, könnyű trükköket, amelyek rövid távon beválnak.

A másodlagos dolgok azonban szilárd alap nélkül nem működnek a tartós emberi kapcsolatokban.

Ha hiányzik a mélyen gyökerező tisztességes szándék, akkor az élet kihívásai előbb vagy utóbb a felszínre hozzák személyiségünk és cselekedeteink igazi indítékait, és a rövid távú siker után tönkreteszik kapcsolatainkat.

Akiket a másodlagos nagyság – vagyis a képességeik társadalmi elismerése – jellemez, hiányzik az elsődleges nagyság, azaz a mélyen gyökerező nemes jellem. Ez a hiány előbb- utóbb minden tartósabb kapcsolatban megmutatkozik, legyen az üzlettársi, házastársi, baráti vagy szülő-gyermek viszony. Emerson mondta: „Ami vagy, az olyan hangosan kiabál, hogy nem hallom tőle azt, amit mondasz”.

Vélemény, hozzászólás?