Miért fontos az olvasás?

Sokan manapság elfeledkeznek arról, hogy mennyire is fontos lennének az életükben az olyan dolgok, mint például az olvasás. Sokszor az emberek azt gondolják, hogy egyesek csak azért hangsúlyozzák ki ennek a jelentőségét, mert fontosnak ítélik azt, hogy az ember általános műveltséget szerezzen. Azonban az olvasás nem – vagy nem csak – ebből a szempontból mondható fontosnak.

Az olvasás már nagyon rég óta az európai kultúra részét képezi. Ma már a legalapabb dolgok közé tartozik, hogy valaki olvasson, azonban ez nem mindig volt így. Régen az olvasás lehetősége csak a kiválasztottaknak adatott meg, és nem mindenki gyakorolhatta. Viszont ma már alapelvárásnak számít, hogy mindenki olvasni tudjon. Azonban ez nem jelenti azt, hogy mindenki olvas is (persze az elkerülhetetleneket kivéve). Sok ember van azonban, aki szórakozásból is a kezébe vesz egy könyvet. Ez pedig nagyon jótékony hatással van a kommunikációs, fogalmazókészségre, és persze a látókört is nagyban bővíti. Amikor valaki olvas, azt általában célzottan teszi (tehát valamilyen oknál fogva választja ki azt, amit választ). Viszont, ez még nem jelenti azt, hogy azoknak az embereknek (itt elsősorban a gyerekekre kell gondolni), akiknek nincs céljuk ezzel az egésszel, ne lenne fontos dolog az ilyen tevékenységek művelése.

Éppen ezért is ajánlják olyan sokan, hogy ahelyett, hogy a gyereket leraknánk a tévé elé, inkább olvassunk fel neki valamit! Ez azért is hasznosabb, mert így nem rontja majd a szemét, valamint azért is, mert így sokkal jobban fejlődik majd a képzelőereje. Hogyha a gyereknek lehetősége van rá, hogy inkább maga elé képzelje a felolvasott történetet, és kifejezze a kreativitását, akkor az sokkal kedvezőbb hatással van rá. mindezek mellett az is kiemelten fontos, hogy a felolvasott szövegek megértésével szépen fejlődik a kommunikációs és az értő-képesség is.

Vélemény, hozzászólás?