A megfelelő minőségű élethez megfelelő mennyiségű alvás szükséges, ezt mindenki tudja. Ha Ön úgy érzi, hogy jól bírja kevés pihenéssel is, azért érdemes a következőket elolvasnia, mert sokszor az ember nem is tudja, hogy a rajta jelentkező tünetek igazából az alváshiány jelei.
Ha úgy érzi, hogy a megszokottnál gyengébb a tűrőképessége és utólag visszagondolva nem reagál reálisan a különböző stresszhelyzetekre, akkor gondolja csak meg, hogy ezek milyen napokon következtek be. Akkor, amikor sokat pihent, vagy akkor, amikor későn feküdt le és ennek ellenére 7-re már a munkába kellett érnie? Ha az utóbbi, akkor az előbb felsorolt tünetekhez esetleg még mások is társulhattak: figyelemzavar, koncentrációs képesség romlása, memóriazavar. Ezek mind olyan tényezők, amik rontják a teljesítőképességet a munkában, és a mindennapi életet is nagyban befolyásolják, megnehezítik. Ez főleg abban az esetben igaz, ha valaki mindezek mellett még lobbanékony természetű is, mert ebben az esetben sokkal intenzívebben jelentkeznek a tünetek.
Az alváshiány életeket tehet tönkre, és ez, bár túlzásnak hangzik, egyáltalán nem az. Az előbbiekben felsorolt dolgok mellett még számos más tünet is jelentkezhet. Ilyen például az ítélőképesség romlása. Amikor fáradtak vagyunk, sokkal hajlamosabbak vagyunk olyan döntéseket hozni, amelyeket előzőleg nem gondolunk át. A legjobb tanács erre, hogy kezeljük tudatosan: ha kialvatlanok vagyunk, akkor, ha csak lehet, ne hozzunk életbevágó döntéseket! Nem utolsó sorban, a szexuális étvágy is csökken ilyenkor, ami nagyon súlyos párkapcsolati mélypontokhoz vezethet, minkét fél részéről. Az emberek nagyon lebecsülik a nem-alvás hatását az emberi pszichére és szervezetre, holott ennek van az egyik legnagyobb befolyása a mindennapokban. Sokszor nem is tudjunk, hogy miért vagyunk rosszkedvűek és türelmetlenek, holott a válasz ebben az egyszerű problémában keresendő.