Harry Houdini 1874. március 24-én látta meg a napvilágot. És ha esetleg valaki még nem lenne tisztában vele, akkor tudnia kell, hogy mindez nem valahol Amerikában – ahogy maga a mágus állította, Appletonban – történt, hanem nálunk, Magyarországon, Budapest VII. kerületében. A zsidó származású család az akkor még Weisz Erik néven ismert szabaduló művész négy éves korában döntött úgy, hogy az Egyesült Államokban kezd új életet.
A kis Erik a család szegény sora miatt már nyolc éves korában újságot árult és cipőt pucolt. Mindeközben egy cirkuszban látott kettéfűrészelős mutatvány után eldöntötte, hogy ő maga is bűvész lesz. Innentől kezdve rendszeres, alapos és kitartó munkával képezte magát. A legtöbbet Jean-Eugene Robert-Houdin, francia bűvésztől tanulta, és ugyancsak az ő tiszteletére nevezte el magát Houdininek. Élete során számos szinte megmagyarázhatatlan szabadulást hajtott végre. Néhány száma olyan nehéz volt, hogy csak pillanatokon múlott az élete. Átütő sikerét a kényszerzubbonyból való kiszabadulása hozta meg számára Angliában, 1900-ban. Ugyanebben az évben, Németországban több mint 300 rendőr előtt meztelenre vetkőzve szabadult ki. Oroszországban, miután megbilincselve és meztelenre vetkőztetve egy szibériai fogolyszállító vagonba zárták 28 perc elteltével kiszabadult (ami miatt a helyi hatóságok nem voltak valami boldogok…). Egy angliai cég pedig öt évig gyártott le egy bilincset, amelyből szerintük kulcsok nélkül lehetetlen kiszabadulni, de Houdininek egy óra alatt sikerült.
Bár bűvész volt, mégis tüntetett azon mágusok ellen, akik azt állították, hogy természetfeletti erővel rendelkeznek. Ettől függetlenül azonban feleségével mégis megbeszélték, hogy ha egyikük meghal, akkor hogyan jelez a másiknak a túlvilágról, ha van ilyen (a kísérlet bármily meglepő, nem sikerült). A szabaduló művész végül 52 évesen halt meg. A hiedelem szerint az okozta vesztét, hogy egy egyetemen való hencegése után, miszerint az ő hasfala olyan erős, hogy mindent kibír, egy hallgató minden figyelmeztetés nélkül hasba vágta kétszer is. Ennek eredményeként pedig szétrobbant a vakbele, amely hashártyagyulladáshoz vezetett. Azonban Houdininek vakbélgyulladása volt, amellyel nem volt hajlandó orvoshoz fordulni. Akárhogy is volt, egy biztos, Houdini örökre beírta magát a világtörténelembe.