Ha nem kenjük folyamatosan magunkat és túl sokat tartózkodunk a napon, a bőrünk leég, vörös, hámló lesz és még napokig fájni fog. Sokan nem törődnek vele, pedig a napégés sok veszélyt tartogat, melyek nem azonnal, hanem évek múlva fognak jelentkezni.
Amikor a nap megégeti a bőrt, az már azt megelőzően is károsodik, hogy a vörösség megjelenne. Míg az ultraibolya sugárzás kisebb mennyiségben barnítja a bőrt, ha túl sokáig éri, leégést okoz. A bőrre kétféle ultraibolya sugárzás jelent veszélyt, az UVA és az UVB. Ez utóbbiak tipikusan rákkeltő sugarak, míg a bőr idő előtti öregedéséért a hosszú hullámú UVA sugarak felelősek.
A leégés egyértelműen növeli a bőrrák kockázatát. Elég gyermekkorban egyetlen egyszer leégnie a bőrnek ahhoz, hogy jelentősen megnőjön később a melanoma kialakulásának veszélye. Aki életében ötször vagy többször égette le napon a bőrét, dupla annyi esélye van a melanomára.
Az UVA-sugarak a bőr mélyebb rétegeibe hatolva roncsolják a kollagént és az elasztint, ezzel eleinte finom vonalakat, majd később durvább ráncokat okoznak a bőrön. A korai öregedés mellett ezek a sugarak állnak az öregségi foltok és az egyenetlen bőrpigmentáció hátterében is.
A leégést csak megelőzni lehet, visszafordítani nem. Ha a napsugarak kárt tettek a bőrben, az helyrehozhatatlan, ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a megelőzés fontosságát. A szabadban szaladgáló gyerekek érzékeny bőre kiemelt védelmet igényel, ha nem figyelünk oda, súlyos betegségek kialakulását kockáztatjuk.