Évek óta a csapból is a válság folyik, sokan tapasztaltuk a saját bőrünkön a negatív tendenciákat és még többet olvashattunk róla. Az ingatlanpiac elsődleges vesztese (és sajnos, egyúttal egyik fő generálója) volt a válság néven emlegetett tünetegyüttesnek, ami a forgalom elég drasztikus visszaesését eredményezte.
A hazai ingatlanpiac az utóbbi időszakban már többször is az éledezés jeleit mutatta, a 2014. augusztus havi eredmények láttán pedig még több oka van a piaci szereplőknek a reménykedésre. Az online nyilvánosan hozzáférhető eladási becslések szerint rekord számú tranzakcióra került sor – utoljára két éve, a végtörlesztés miatt volt ennél magasabb a sikeres adás-vételek száma. Hagyományosnak mondható módon az eladó lakások piacán volt a legnagyobb nyüzsgés.
Van még egy jelenség, ami talán az élénkülő forgalomnál is fontosabb indikátora a lehetséges fellendülésnek: egyre esik vissza az alku szerepe a vásárlásoknál. A Duna House által közzétett nyilvános adatok szerint főleg a tégla- és panellakásoknál volt jellemző, hogy nem, vagy csak minimálisan tudtak alkudni az árból a vevők.
Az is megállapítható, hogy a fővárosban még úgy-ahogy lehetett alkudni az árból, vidéken volt a legkevesebb a lehetőség az árral való egyezkedésre. Ugyanakkor a számokat alaposabban megvizsgálva kiderül, hogy bár az alkuszint viszonylag magas volt a budapesti kerületekben, az árlevitel szintje alacsony maradt.
Az elmúlt pár évben talán egy-két olyan hónap akadt, amikor az ingatlanpiaci folyamatok derűlátásra adtak okot. A szakma, az ingatlan értékesítők és a szakmai híreket olvasók ilyenkor rendre felkapták a fejüket és keresték a további pozitív jeleket, melyekről a kilábalás időszakának kezdetére lehetett következtetni, de a fellendülés eddig nem igazán bizonyult tartósnak. Vajon a mostani jó eredmények folytatódnak a közeljövőben? Hamarosan megtudjuk.