Éttermi látogatásoknál a legkellemetlenebb, ha nem tudjuk helyesen használni az evőeszközeinket. Vicces és kellemetlen szituációk alakulhatnak ki a helytelen eszköz-használat közben. Igyekezzünk kulturáltan elfogyasztani az ételt és tartsuk be az etikett szabályait.
Evőeszköz használatára már kisgyermek korban megtanítanak minket. A helyes használatot viszont sokszor nem tartjuk lényegesnek. Egy romantikus vacsora vagy egy üzleti találkozó közben is sokat elárul rólunk az, hogy hogyan tartjuk az evőeszközeinket. Ezért mégiscsak lényeges, hogy jó benyomást tegyünk az etikett betartásával. Az asztalnál zárt könyökkel ülünk és nem bökdössük a mellettünk ülő személyt. Az evőeszközök közül a kés, villa és a kanál a legáltalánosabb. Az evőeszköz használatának tanítását a szülők korán megkezdik. Legelőször a kanál használatával ismerkedünk meg. Evőkanalat levesek, egytálételek és főzelékek fogyasztásánál használunk. A krémek és fagylaltok esetében pedig kiskanalat. A kanalat tartsuk úgy, mint egy ceruzát. Ügyeljünk arra, hogy a kanalat sose merítsük teljesen tele. Ajkainkhoz érve igyekezzünk a kanál hegye felől szánkba önteni a levest. Semmiképp se a kanál oldalán öntsük és ne is kapjuk be az egész kanalat. Igyekezzünk szürcsölés, fújás nélkül megenni az ételt.
A kés és villa használata sokak számára komolyabb gondot okoz. A késnek egy étkezés alkalmával két küldetése van. Az egyik, hogy elvágja az ételt, a másik pedig, hogy a villára segítsük vele a falatot. A kést lenyalni vagy szájba venni nem illő. Használat közben pedig kizárólag a nyelét fogjuk, ne érjünk a pengéjéhez. Szeleteléskor viszont megtámaszthatjuk a kés hátát. Villával főleg olyan ételt fogyasztunk, amit nem szükséges összevágni vagy már fel van darabolva. A kanalat és a villát önmagában is használhatjuk, ellentétben a késsel. Az étkezés végén sem szabad megfeledkezni az etikettről. Amennyiben végeztünk az étellel, helyezzük az evőeszközt párhuzamosan tányérunkra úgy, hogy a nyelüket kissé jobbra fordítjuk.