Az apasági teszt bizony nem csak a filmekben létezik, nem egy olyan dologról van szó, amit csak a képernyőkön láthatunk. Talán nem is gondolnád, hogy milyen sok leendő apuka fejében megfordul a gondolat akár környezete hatására, akár másoktól teljesen függetlenül, hogy mi van akkor, ha a várt gyermek nem is az övé. A partnereiket gyakrabban váltogató nők ugyancsak elbizonytalanodhatnak egy pozitívra terhességi teszt után.
Szerencsére nem kell sokat filozofálni ezen a kérdésen, hiszen napjaink technológiájának köszönhetően már a várandósság alatt is kideríthető az igazság egy egyszerű vérvétellel, azaz gyorsan megállapítható, hogy a feltételezett személy-e a magzat édesapja. Ez a folyamat nem veszélyes sem az anyára, sem a kicsire, így nincs mitől tartani, tehát hogy ne gyötörd magad feleslegesen bátran végeztesd el a vizsgálatot.
Két éve vált általános gyakorlattá a non-invaziv, avagy beavatkozást nem igénylő, egyszerű vérvételen alapuló technika. A folyamatról azt kell tudni, hogy a kismama vérét speciális kémcsőbe csapolják, majd a feltételezett apától származó vérmintával együtt elküldik az erre szakosodott kaliforniai laboratóriumba. Ott egy speciális „chip” technikának nevezett módszerrel megtörténik az összehasonlító analízis. Az apaság kizárása 100 százalékos pontossággal történik, amíg az apaság valószínűsítése 99 százalékos, vagy nagyobb.
Ha a vizsgálat később történik, avagy a gyermek születése után, akkor még a vérvétel sem kell, ugyanis a már megszületett gyermek, vagy bizonyosságot kereső felnőtt esetén vérvétellel helyet adott a nyálminta alapján történő vizsgálat. A két mintából nyert DNS-t 20 területen hasonlítja össze a laboratórium, s ezután máris megállapítható az apasági index. A teszt általában kettőtől-három munkanapot vesz igénybe, illetve a leletezést is figyelembe véve egytől-két héten belül várható az értesítés.