A vörösbor élettani hatásai

Ahogy az ételeknek, úgy a különféle italoknak is megvannak a hatásai a szervezetre. Bizonyos alkoholos italok fogyasztása is számos előnnyel bír, természetesen mértékletes fogyasztásról van szó. Mindannyian tudjuk, hallhattuk már, hogy a vörösbornak pozitív élettani hatásai vannak és sokan fogyasztanak naponta egy pohárral belőle.

A vörösbor számos egészségvédő hatása akkor derült ki, amikor a franciák életmódját vizsgálták. A francia konyha egyik sajátossága ugyanis az, hogy bővelkedik telített zsírsavakban ennek ellenére azonban itt kevesebb a keringési rendellenességek okozta haláleset, mint a kontinens más területein. A vizsgálatok eredményei pedig azt igazolják, hogy ez a pozitív eredmény a borfogyasztási szokások miatt van. A szabadgyökök oxidáló hatása miatt sérülnek a sejtek és ez a folyamat a betegségek kialakulásához vezet. A vörösborban olyan vegyületek találhatók, a polifenolok, melyek segítenek felvenni a harcot velük. A vörösbor magas antioxidáns hatással bír és ez a gyártási eljárás miatt van, ugyanis felhasználják a héjat és a magokat is. Természetesen az is lényeges, hogy jó minőségű vörösbort válasszunk. A legjobb antioxidáns a cabernet sauvignon, majd a pinot noir, a zweigelt, a potugieser és a merlot.

Jelentős mértékben csökkenthető a szív- és érrendszeri betegségek kockázata a vörösbor mértékletes fogyasztásával. A vörösborban található szaponin megakadályozza az erek sérülését, ezért a szervezetre káros koleszterin nem tud megtapadni az érfalon. A gyulladáscsökkentő  hatása miatt megszüntethető fogyasztásával az emésztőrendszeri megbetegedések, a gyomor- és bélgyulladás kellemetlen tünetei. Láthatjuk tehát, hogy számos jótékony hatása van a vörösbornak, hogyha jó minőségűt és mértékkel fogyasztunk belőle.

Vélemény, hozzászólás?