Az első mauzóleum a Perzsa Birodalom kormányzójának, Mausolusnak épült. A szerkezetet olyan esztétikai diadalnak tekintették, hogy Sidon Antipater az ókori világ hét csodájának egyikének tekintette.
A mauzóleum szót azóta általánosan használják minden nagy síremlékre, és most megismerhet néhányat ezek közül, ha esetleg fellátogatná ezeket. Az eredeti Mausolus sírt egy földrengés károsította, és végül az európai keresztesek szétbontották azt a 15. században. Nagy Cyrus volt a hatalmas Perzsa Birodalom alapítója és uralkodója a Kr. E. 6. században. A Hist sír a Pasargadae, Perzsia ősi fővárosa területén található, és ez a mai Irán legfontosabb emlékműve. Amikor Sándor fosztogatta és elpusztította Persepolist, meglátogatta Cyrus sírját, és parancsot adott egyik harcosának, hogy lépjen be az emlékműbe. Benne talált egy arany ágyat, egy asztallal, ivóedényekkel, arany koporsót, néhány drágaköves díszt és a sír feliratát: “Járókelő, én vagyok Cyrus, aki Perzsiának birodalmat adott, és aki Ázsia királya volt.”. Sajnos ilyen feliratok nyoma sem maradt fenn napjainkig. A moszkvai Lenin mauzóleum Vlagyimir Lenin jelenlegi pihenőhelye. Balzsamozott teste az 1924-es halálának éve óta ott van egy nyilvános kiállításon.
A teste mindennapi munkát igényel, hiszen hidratálni kell és a ruházat alá tartósítószereket fecskendeznek. A lenin szarkofágot 16 ° C hőmérsékleten, 80 – 90% páratartalom mellett tartják. Tizennyolc havonta a holttestet kiveszik, és egy speciális kémiai fürdőn megy keresztül. A látogatók nem fényképezhetnek, nem készíthetnek videókat, nem beszélgethetnek és nem dohányozhatnak a sírban. Humayun császár sírját a felesége adta ki Kr.e. 1562-ben. Ez volt az első kerti sír az indiai szubkontinensen, és példát teremtett a későbbi mogul építészethez. A mauzóleum Indiában, Delhiben található és a perzsa építészet ihlette. A sír eléri a 47 méter magasságot.