Igazgyöngyből készült nyakékeket már több ezer éve viselnek a nők. A gyöngyök származási helyüket, kifejlődésüket és színeit tekintve, igen sokfélék lehetnek. Az igaz gyöngyök nagyon változatosak. A klasszikus stílusú, különleges vagy divatos fülbevalókat, nyakékeket, és gyűrűket minden korosztály szereti, viseli.
Kedvelt a hercegnők és sztárok körében is. Ezek a sorba fűzött, selymes fényű gömböcskék alkotta nyakékek fehér, fekete és pasztellszínben is elérhetőek. Mindig megfeleltek, és meg fognak felelni az aktuális divatnak. Az igaz gyöngyök, a drágakövek közé tartoznak, melyek az alsóbbrendű kagylók és osztrigák, nem ehető fajaiban jön létre. A testükbe idegen anyagok, pici homokszemek, vagy parányi élősködők kerülnek, melyeket nem képesek megemészteni. Ennek hatására lép reakcióba a védekezőképességük. A kagyló először fekete anyaggal vonja be az idegen testet, majd a kalcium és karbonát egyik kristályosodási formájával (körkörösen apró, hatszögű aragonitlapocskákból), bevonatot képez rajta. Ezután fénylő, fehéres gyöngyházba ágyazza a bevont idegen anyagot.
Ahhoz, hogy a gyöngyházréteg kialakulhasson, körülbelül 2-3 évre van szükség. A nagyobb gyöngyöknél ez az idő akár 10-12 év is lehet. Jelentős mennyiségű gyöngyöket termelnek a tengeri gyöngykagylók, osztrigák, kékkagylók, sonkakagylók, Pinctada-k. Ezen kívül még értékesek a folyami gyöngykagylók által termelt példányok is (bár ez még gazdaságilag nem igazán fejlődött ki). A japán igazgyöngyök, a kevésbé drága darabokhoz tartoznak. Az ezekből készült kisebb gyöngysorokhoz, akár tízezer forintért is hozzájuthatunk. A déltengerről származóak, már jobban hatással vannak a pénztárcánk vastagságára. Itt egy húsz centiméteres nyakláncért lehetséges, hogy 2 millió forintot is otthagyunk az üzletekben. A Tahiti környékéről hozott híres fekete gyöngyök eladási ára körülbelül 25ezer forint is lehet szemenként.