A történelem legjobban végződő véletlenjei

Mielőtt elkezdenénk magunkat ostorozni, mikor valami hibát vétünk, gondoljunk arra, hogy hány tudós, kutató, felfedező és feltaláló követett el olyan hibát a történelemben, melynek sorsfordító találmányokat és felfedezéseket köszönhetünk.

Mielőtt a penicillint, a világ első tömeggyártású antibiotikumját felfedezték, több millió ember halt meg fertőzésekben. Pedig a penicillin nem más, mint egy hiba következménye. Dr. Fleming 1928-ban laboratóriumában a Staphylococcus baktériummal kísérletezett. Közben elutazott nyaralni, mire visszatért, észrevette, hogy a baktériumokat egy gomba vette körbe, ami nem engedte őket tovább fejlődni. Ez a gomba Nobel-díjat hozott a tudósnak.

A Viagra felfedezője, Pfizer valójában soha sem akart merevedési problémák elleni szert készíteni, mégis csak 2012-ben gyógyszere több mint 2 milliárdos hasznot hozott. Pfizer mellkasi fájdalom elleni gyógyszerek előállításával kísérletezett, amikor mellékhatásként merevedés jelentkezett. További vizsgálatok során kiderült, hogy a gyógyszer gátolta egy olyan enzim működését, ami megakadályozta az erekciót.

Bár senki sem tudja pontosan, ki találta fel a sört, szinte biztos, hogy véletlen volt. Egy réges régen élt pékmester lehetett az első, aki észrevette, hogy a nedvessé vált, erjesztett gabonától a kenyér felfújódott. Az erős szagú habját egy tálba tették és megszületett a legelső sör. A régészek feltételezik, hogy a gabonatermesztás térhódításának elsősorban a sör és nem a kenyér előállítása volt az oka.

Vélemény, hozzászólás?