A hiperaktivitás egyre több gyerekre jellemző, és sajnos a szülők nem tudnak megbirkózni ezzel a jelenséggel. A szülők többsége próbálja figyelmen kívül hagyni, hogy gyermeke problémás, azért is mert egy hiperaktív gyerek nevelése sokkal nehezebb, mint egy átlag gyereké. Azok, akik szembe néznek a hiperaktivitással legtöbbször negatív kritikákat kapnak.
Hiperaktivitást okozhat a terhesség alatti problémák, nem megfelelő szülési körülmény, és különböző környezeti tényezők. A hiperaktív gyermeket legfőbb tünete, hogy figyelemzavarós, azaz nem figyel, amikor beszélnek hozzá, nem tud összpontosítani a munkájára. A túlzott mozgásigény is a hiperaktivitás jellemzője, tehát ha a gyerek ülés közben folyton mással foglalkozik, vagy amikor ülni kellene elhagyja a helyét, akkor figyelemzavarról lehet szó. Ha egy gyerek folyton beleszól mások beszélgetéseibe, nem hagyja, hogy befejezzék a kérdést, mivel ki is mondja a választ, akkor ebben az esetben is hiperaktivitásról lehet beszélni. Ha ezek a tünetek egy gyereknél külön-külön jelentkeznek, akkor nem hiperaktivitásról van szó. A hiperaktivitást nem minden esetben nevezzük betegségnek, csak akkor ha a tünetek eltérnek a figyelemzavar átlagos jeleitől.
A szülő a gyerekkel együtt kell megoldja a problémát, de ehhez fontos, hogy a hiperaktív gyerekkel szembe nyugodtan viselkedjen. Fontos, hogy a figyelemzavaros gyerekre a szülők, nevelők időt szenteljenek, foglalkozzanak vele, hogy ne legyen az a kifogása, hogy vele nem törődnek. Segíthet a gyereken, ha olyan környezetben él, ahol rendezett, határozott szabályok veszik körül. Bármilyen gyerek nevelése esetében a legfontosabb, hogy ha valamiben kimagaslóan teljesít, akkor azt értékeljük, jutalmazzuk meg, mert csak ebben az esetben lesz fejlődés azon a téren!