Minden ember tisztában van vele, hogy a dohányzás káros hatású. Nehéz is lenne figyelmen kívül hagyni ezt a tényt, mivel nagybetűkkel rá van nyomtatva az összes cigarettás dobozra. Mégis rengeteg ember dohányzik, és egyszerűen nem törődik azzal, hogy nem csupán a saját, de a környezetében lévők életviszonyait is károsítja.
Számos negatív hatást idézhet elő ez a rossz szokás, viszont a nemi életre és magára a fogamzásra különösen elrettentő kihatással van. És ezeket a problémákat tényleg nem lenne szabad ignorálni. A nőknél magára a nemi életre kevésbé van kihatással a dohányzás, de nagyobb eséllyel fognak komplikációk előfordulni a terhesség során és magát a teherbeesés lehetőségét is nagyban csökkenti. Azok a nők, akik terhességük alatt sem képesek lemondani erről a rossz szokásukról, komoly veszélynek teszik ki a magzatot és a születendő gyermeküket. Nagyobb eséllyel fordulhat elő náluk vetélés, méhen kívüli terhesség, és koraszülés vagy kis súlyú csecsemő születése, valamint növelik a lehetőségét annak, hogy gyermeküket hirtelen bölcsőhalál éri.
A pajzsmirigy és légzésproblémákra is nagy az esély és tudományos kutatások már azt is kimutatták, hogy a dohányzó anyukák gyermekei gyakran intellektuálisan visszamaradottabbak. Ha a szülés után is passzív dohányzásnak van kitéve a baba, megjelenhet nála az asztma, és hörgőikre is káros hatással van. Szoptatás alatt is mindenképpen kerülni kéne a dohányzást, hisz az anyatejjel is nagyban veszélyezteti az anya az újszülöttet. A férfiak esetében pedig csökken a spermiumszám, illetve azok mozgási képessége. Impotenciához is vezethet. A meddő házaspárok 17 százaléka a dohányzás miatt képtelen gyermeket nemzeni. Egy dohányzó apa gyermeke hajlamosabb lehet a rákos megbetegedésre is. A legtöbb ember tisztában van ezekkel a tényekkel, mégis úgy dönt, nem törődik velük. De mindenki saját életének kovácsa.