A testünk őssejtjei olyan sejtek tározóiként működnek, amelyek új őssejtek előállítása céljából osztódnak. A vér őssejteket gyakran nevezik a vérképző őssejteknek (HSC), amelyek a csontvelőben, a lágy szövetekben fészkelnek és amelyek a nagy csontok, például a csípő vagy a comb közepén helyezkednek el. Feladatuk a vérsejtek repertoárjának megújítása, ideértve az immunrendszer sejtjeit is, amelyek kulcsfontosságúak a fertőzések és más betegségek leküzdésében.
„A vakcinák alapelve az immunrendszer azon képessége, hogy nyomon kövesse a korábbi fertőzéseket és hatékonyabban reagáljon a felmerülő második alkalomra. Most, hogy megértjük, hogy a vér őssejtjei hogyan jelzik az immunválasz körét, optimalizálnunk kell az immunizálási stratégiákat a fertőző kórokozók védelmének kiterjesztésére. Michael Sieweke professzor kutatócsoportja az immunológia és az őssejtkutatás felületén dolgozik. A tudósok a vérképző őssejtek és makrofágok, az immunrendszer hosszú életű, érett sejtjeinek vizsgálatára összpontosítanak, amelyek fontos szerepet töltenek be a szövetek regenerációjában.
A Marseille Luminy Egyetem Immunológiai Központjának kutatási igazgatójaként betöltött posztján kívül a Tres Drezda Regeneratív Terápiák Központjának (CRTD) igazgatóhelyetteseként dolgozik a professzor. A CRTD több mint 30 nemzet tudósának akadémiai otthona. Küldetésük az, hogy felfedezzék a sejtek és a szövetek regenerálódásának alapelveit, és ezt kihasználják a betegségek felismerésére, kezelésére és megfordítására. A CRTD összekapcsolja a klinikát a tudósokkal, hogy összegyűjtsék az őssejtekkel, a fejlődési biológiával, a génszerkesztéssel és a regenerációval kapcsolatos neurodegeneratív betegségek, például Alzheimer-kór és Parkinson-kór, hematológiai betegségek, mint például a leukémia, anyagcsere-betegségek, például az innovatív terápiák irányát.