Minden ember élete során rengeteg érzelmet tapasztal meg, lehet az boldogság, szomorúság, öröm, megvetés, félelem, izgatottság stb. Minden érzelem a szervezetben létrehoz egy érzést, mivel az emberi test a különféle dolgok megtapasztalása során vegyi anyagokat bocsát ki, melyek különböző környezetet hoznak létre a szervezetben.
Az érzelmek hatása kiválthat pozitív vagy negatív reakciót a szervezetben. Mindannyiunk számára ismerős lehet, hogy a különböző érzelmek a test más-más részein váltanak ki reakciókat és érzeteket. A boldogságtól például egyfajta bizsergést érzünk egész testünkben, a félelem hatására pedig összeszorul a torkunk, ha idegesek, frusztráltak vagyunk izzadni kezdünk, ha undorodunk valamitől, akkor felfordul a gyomrunk és hányinger fog el stb. Rengeteg kutatás készült már azzal kapcsolatosan, hogy egyes érzelmek pontosan miért és hogyan váltanak ki ilyen fiziológiai reakciókat. Az érzelmeket kísérő élettani változások többsége leginkább a vegetatív idegrendszer szimpatikus ágának az aktivációjából ered. Ennek az ágnak a működése készíti fel a szervezetet például a veszély forrásának elkerülésére, mozgósítva a szervezet tartalékait.
Ha nagyon sok negatív érzelmet élünk meg, akkor az sajnos súlyosan kihathat az egészségünkre is. Sokszor hallottunk már arra példát, hogy valaki egy súlyosan rossz érzelmi-, lelkiállapot miatt fizikailag is megbetegedett. Az az ember pedig, aki nem küzd sok gonddal és sok pozitív érzelmet él meg a mindennapokban, az nem betegeskedik, tele van energiával és életerővel. Az érzelmeknek tehát köztudottan hatása van a szervezetre és a testre. Mivel sok esetben a gondolkodásmód, felfogás is befolyásolja az érzelmek milyenségét, ezért jó ha túlsúlyban vannak a pozitív gondolatok és kevesebb a negatív.