Fogat mindenki tud mosni. Legalábbis mindenki azt hiszi magáról, hogy tud. Elvégre (jobb esetben) mindenki naponta többször is végzi ezt a tevékenységet a napi higiénia részeként. És elsőre úgy gondolhatjuk, hogy valójában nincs is ezen mit gondolkodni vagy tanulni, hiszen egyszerűen csak fogkrémet kell nyomni a fogkefére, amelyet ezután azt a szánkba helyezni, és megsúrolni vele a fogainkat.
Azt már kevesebben tudják, hogy a helytelen technikával árthatunk is fogaink és ínyünk egészségének. A hatékony fogmosás nem csupán a hatékony technikából áll. Vannak ugyanis bizonyos szabályok, amelyeket mindenkinek be kell tartania, akárhogyan és akármivel is mossa a fogát. Az első a fogmosás időtartama. Egy jó fogmosásnak ugyanis két percig kell tartania. Ez egyaránt igaz a kézi és az elektromos fogkefére. Ahogy mindkettő esetén oda kell figyelni a megfelelő nyomásnagyságra is. Sokan ugyanis hajlamosak nagyon erősen nyomni a fogkefét a fogaikra, amellyel akár kárt is okozhatnak. Egyetemes szabály továbbá az is, hogy evés után közvetlenül nem szabad fogat mosni. Ideális esetben 1-2 órának el kellene telnie az evés és a fogmosás között, hiszen az ételmaradékok miatt savas lehet a szájüregünk, és ebben a helyzetben a fogmosással felsérthetjük a fogzománcunkat.
Végül pedig használjunk bármilyen fogkefét, azt két-háromhavonta le kell, cseréljük. Ami pedig a fogmosás technikáját illeti, a kézi fogkefénket félig az ínyre, félig pedig a fogra kell helyeznünk. A sörtéknek az íny felé kell nézniük, a fogkefe fejének pedig a fogfelszínnel 45 fokos szöget kell bezárnia. Így kell 15-20 alkalommal körkörös mozgásokat végezni enyhe nyomással. Ezt követően a fogkoron felé söprő mozgást kell végezni, hogy eltávolítsuk az előzőleg fellazított lepedéket. A rágófelszínek tisztítása történhet a megszokott módon is. Elektromos fogkefe használatakor ugyancsak az íny és a fog közé helyezendő a fogkefe feje, azonban ebben az esetben a szükséges mozgásokat a fogkefe végzi el. Egyébként az elektromos fogkefével sokkal jobb eredmény érhető el, mint a manuálissal, de mindkét esetben ajánlott a fogselyem használata is, hogy teljes legyen az eredmény.