Egyre több család vásárol e-book-ot, azonban a klasszikus, nyomtatott könyv továbbra is népszerű. Sokan gondolják úgy, hogy a nyomdaillat pótolhatatlan. Nemcsak náluk, általában minden otthonban felhalmozódnak ezek a darabok.
Egy idő után már mi magunk sem látjuk át, könyvtárunk milyen alkotásokból áll. Mindig jó érzés egy elfeledett könyvre rátalálni, de célszerűbb inkább olyan rendszert találni, amelyből bármikor előhalászhatjuk a kívánt darabot. Egy jól átgondolt könyvtárból bármikor könnyen választunk olvasni valót, akár saját magunknak, akár kérésre is leemelhetjük kölcsönkönyvnek. És elkallódni sem fog, hiszen pontosan tudjuk majd, kinek mit adtunk oda. A könyv-lista megóv bennünket attól is, hogy elragadtatásunkban kétszer megvegyük ugyanazt a példányt.
Találjuk ki a rendszert
Az a legfontosabb, hogy olyan listát készítsünk, illetve úgy csoportosítsuk a könyveket, ahogyan számunkra a legmegfelelőbb. Mindenki ízléséhez, gondolatvilágához más és más áll közelebb. Ha számunkra a színek szerinti csoportosítás a vonzó, ne hallgassunk azokra, akik ezt viccesnek, gyerekesnek tartják. Hiszen úgyis nekünk kell a könyvdzsungelben utat vágni. Léteznek kipróbált és bevált módszerek, de nem feltétlenül kell alkalmazkodnunk hozzájuk, ha egy kreatív megoldás kipattan a fejünkből.
Szerző és cím szerint, vagy külső alapján
A könyvtárak jelentős része ábécé sorrendben tárolja a műveket – a többség számára így legkönnyebb megtalálni a keresett darabot. Azonban, ha mi magunk inkább a történetre és a szereplőkre emlékszünk, ne ragadjunk le ennél a megoldásnál, keressünk vizuálisabb rendszerezést. Csoportosítsuk borítószín és nagyság alapján. Ha mégis ábécé szerint rakjuk, témakörönként válasszuk külön az irodalmat, tudományt, stb., hogy még jobban átláthassuk a polcok tartalmát.
Készítsünk katalógust a saját könyvtárunkról. Így azt is feljegyezhetjük, ha kölcsönadtunk egy példányt!