A laktózérzékenységről tudományosan és részletesen

Vannak olyan táplálkozási problémák, amelyek nagyon sok embert érintenek. Ilyen például a laktózintolerancia is, amely több mint az emberek felét érinti. A probléma lényege, hogy az illető személy nem tudja megemészteni a tejtermékekben található laktózt, vagyis a tejcukrot.

Ez azért van, mert a laktózra érzékeny személyek szervezetében nem termelődik elegendő laktóz enzim, amely a tejcukrot glükózzá és galaktózzá való bontásáért felelős. A laktózérzékenység egyik leggyakoribb tünetei között szerepelnek a gyomor-bélrendszeri tünetek, mint például a puffadás, hasi fájdalom, hasmenés, hányinger, kellemetlen közérzet, melyek a tejtermék elfogyasztása után körülbelül egy óra múlva jelentkeznek. A laktózintolerancia tüneteinek súlyossága általában összefügg az elfogyasztott tej vagy tejtermék mennyiségével is. Ez a táplálkozási rendellenesség azért is állapítható meg könnyen, mivel az illető a tejtermék elfogyasztása után, rövid időn belül tapasztalja a fentiekben felsorolt tüneteket, amelyek nem jelentkeznek amikor már nem fogyasztanak olyan élelmiszereket, amelyek laktózt tartalmaznak. A laktózintolerancia tehát kezelhető, ha laktózmentes termékeket fogyaszt az illető.

Fontos azonban megjegyezni azt, hogy nem a tejet és a tejtermékeket kell kizárni az étkezésből, hanem csak a laktóztartalmú alapkészítményeket. Mivel a tej és tejtermékek a legfontosabb kalcium és D-vitaminforrások, laktózérzékenység esetén, természetesen nagyon fontos a rendszeres kalciumpótlás ás a D-vitaminban gazdag táplálkozás. Természetesen minden vannak olyan tejtermékek, amelyeknek a laktóztartalma nem annyira magas és vannak olyan laktózérzékeny személyek is, akik bizonyos mennyiségű tejet vagy tejterméket el tudnak fogyasztani, anélkül hogy valami problémát okozna.

Vélemény, hozzászólás?