Tudnivalók a Galápagosi pingvinről

A Földünk rengeteg élőlénynek, állatnak, növénynek ad otthont. Az elmúlt évszázadok, évezredek során, sajnos sok olyan faj élt, amely mára már kihalt. Ennek több oka is lehet, és ma is vannak olyan fajok, melyeket fenyeget a kihalás veszélye.

Számos olyan szervezet, egyesület van, melynek célja, hogy megvédjék ezeket a fajokat és olyan körülményeket teremtsenek számukra, amely élhető. A galápagosi pingvin a madarak osztályának a pingvinalakúak rendjébe, ezen belül pedig a pingvinfélék családjába és a Spheniscinae alcsaládjába tartozó faj. Ahogy azt a nevéből is ki lehet következtetni, ez a pingvin fajta a Galápagos-szigetek tengerparti területein honos. Számos más madárral és egyéb állattal egyetemben ez a pingvin is a Galápagos-szigetek egyik endemikus élőlénye. Ez a pingvin fajta kisebb méretű, 48-53 centiméteres magasságot érhet el, testtömege pedig 1500-2500 gramm közé tehető. Ez a világ második legkisebb pingvinfajtája. Feje fekete, a szeme mögött pedig fehér sáv húzódik lefelé, a fülrészt és a pofát is elérve. Háti része feketés-szürke, a hasi része pedig piszkos fehér. A begyén két sötét sáv látható. A tojó kisebb a hímnél, de színezetben teljesen hasonlóak.

A galápagosi pingvin maximum néhány kilóméteres távolságba úszik ki táplálékszerzés céljából, másképp nem hagyja el a szigetcsoportot, ahol él. Legfőbb tápláléka a rajokban úszó, kisméretű halak, mint például a tengeripérfélék és a heringek, de rákokat is fogyaszt. Nagyon sok ragadozó vadészik rá, mivel egy kis méretű állatról van szó, ezért könnyű prédának számít. Ebből a pingvinfajtából a világon kevesebb mint ezer költőpár létezik. A fészkek a víztől körülbelül ötven méteres távolságban találhatók, általában egy barlangban vagy mélyedésben, hogy a napfény ne érje.

Vélemény, hozzászólás?