A számítógép gyorsaságát elsősorban a rendelkezésre álló hardverek képessége, illetve a használt szoftverek gépigénye határozza meg. Minél gyengébb és minél régebbi hardvereket használunk minél nagyobb erőforrásokat igénylő gépeken, annál lassabb működéssel kell szembenéznünk.
Bizonyos esetekben elvégezhetünk olyan műveleteket, amelyek kisebb vagy nagyobb mértékben hozzájárulnak a gépünk sebességének növeléséhez. Azonban tudni kell, hogy a módszerek némelyike kockázatot jelenthet, ezért mindig körültekintően járjunk el, mielőtt a rendszer alapjait valamilyen módon befolyásolni szeretnénk. Használat során a különböző tárolók és a merevlemez megtelik olyan szoftverekkel és kódokkal, amelyek alapvetően lassítják a rendszer működését; a különböző operációs rendszerek különböző mértékben érzékenyek erre a folyamatra. Különösen a Windows operációs rendszer használata esetén érdemes megvizsgálni, hogy milyen szoftverekre van szükség és milyenekre nincs. A nem használt programokat akár el is távolíthatjuk, de mindig tartsuk szem előtt, hogy az általunk nem ismert szoftver nem azt jelenti, hogy nincs használatban.
A Windows esetén létezik egy úgynevezett lemezkarbantartó program, ami a szükségtelen és hátramaradt programkódokat távolítja el. Ez elsősorban az ideiglenes fájlok és a használaton kívül helyezett rendszerfájlok törlésében nyújt segítséget. Hasonlóan hasznos lehet az úgynevezett töredezettségmentesítés. A töredezettségmentesítés sérült és töredezett fájlok eltávolítására használatos alkalmazás. Szinte minden operációs rendszer lehetőséget biztosít arra, hogy kikapcsoljuk a különböző vizuális effekteket; ezek kikapcsolása által akár jelentős erőforrásokat is felszabadíthatunk, ami a gép gyorsításához vezethet.