Talajok Nemzetközi Éve – 2015.

2015-öt az ENSZ 68. Közgyűlése nyilvánította a Talajok Nemzetközi Évének, melynek jelmondata: „EGÉSZSÉGES TALAJOKAT AZ EGÉSZSÉGES ÉLETÉRT”. E kezdeményezéshez mind a szakmai közönség, mind pedig a lakosság számára érdekes programokkal csatlakozott a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) is.

A termőföldet nem nélkülözhetjük, hiszen termesztett növényeink a talajban gyökereznek, abból veszik fel a tápanyagokat és a vizet. Az egyes növényfajok különböző tápanyagigénnyel, raktározó képességgel rendelkeznek. De nem csak tápanyagot vesznek fel és raktároznak el a növények, hanem szennyező, toxikus anyagokat is. Mivel zöldségeink, úgy, mint pl. a répa, zeller, karalábé a gyökerükben raktározzák a felvett tápanyagokat, ezért a talajba kerülő szennyező anyagok az egészségünkre is káros hatással lehetnek, illetve vannak.

A talajvédelem éppen azért nagyon fontos, mert a talajon élünk, mindenhol megtaláljuk őket; cél, hogy növényeinket egészséges és szennyeződéstől mentes talajban tudjuk termeszteni, miután a rajtuk termesztett növények alapanyagául szolgálnak a mindennapi élelmiszereinknek, gépeink, gépjárműveink üzemanyagainak ruházatunkhoz használt textíliáknak, gyógyszereinknek. A talajnak az élet körforgásában kulcsszerepe van, segítenek nekünk a klímaváltozás elleni küzdelemben vagy az ahhoz való alkalmazkodásban.

Mivel és hogyan védhetjük a talajainkat?

Ne szennyezzük őket!

Csak a szükséges mértékig használjuk őket, ne a végletekig, mert kimerül!

Ügyeljünk a tápanyag utánpótlásra, mert arra ugyan úgy szüksége van a talajnak, mint a növényeknek.

Válasszunk a felszínformához megfelelő, ahhoz alkalmazkodó művelést, növénytermesztést, mert ezzel is megelőzhető az erózió kialakulásának lehetősége.

Vélemény, hozzászólás?