A magyar határon kívül eső területen olyan varázslatos városokra bukkanhatunk, mint a szecessziós építészetéről híres Szabadka. Szabadka egyike a Kárpát-medence legszebb városainak és az ottani városházát tartják a történelmi Magyarország legszebb épületének.
Nem véletlen, hogy Szabadka látnivalói között kiemelt figyelmet kap a városháza. A Komor Marcell és Jakab Dezső tervei alapján épített városháza a magyar szecesszió kivételes példája. Az épületet csodálatosan díszített balkonok, festett üvegablakok, Zsolnay kerámiák, gyönyörű kovácsoltvas kapuk, pazar fafaragások és kivételes tetőzet teszik még varázslatosabbá. A díszterem üvegablakai a magyar történelem nagy alakjait ábrázolják.
Szabadka másik jelképe a Népszínház épülete. A hat korinthoszi oszloppal díszített klasszicista épületet felújítás alatt áll, a külső homlokzata már teljesen kész van, jelenleg a belső munkálatok folynak. Az új épület teljes egészében megőrizte a régi Népszínház külalakját, ám megújulva magasodik Szabadka főtere fölé.
Szabadka szecessziós épületeinek sorából nem maradhat említés nélkül a Raichle-palota. A vasútállomás felől haladva egy csodálatos platán alagút vezet a palotáig, amely Szabadka híres építészének, Raichle Ferencnek a családi otthona volt.
Mindenképpen megtekintésre érdemes a Városi Gimnázium épülete is, amely szintén Raichle Ferenc tervei alapján készült. Itt tanult Kosztolányi Dezső, „a legszebb szavú” magyar költő. A gimnázium sokkal több egy közönséges iskolánál. A helyi magyarság büszke az épületre és annak történetére.
Mindenképpen érdemes ellátogatnunk Szabadkára és megcsodálni a város kivételes épített értékeit. Ezután pedig tegyünk egy kitérőt Palicsra, amely Szabadkától mindösszesen 10 kilométer távolságra található!