A modern számítógépes memória az eszközön belüli mágneses bit váltásával kódolja az információkat. Most, a szingapúri Nemzeti Egyetem Villamos- és Számítástechnikai Tanszékének kutatói által elvégzett úttörő tanulmány új, hatékony módszert talált a centrifugálási hullámok használatára a szobahőmérsékleten történő mágneseztetés váltására az energiahatékonyabb spinmemória és logikai eszközök esetében.
A hagyományos elektronikus chipeket jelentős ‘Joule hő’ sújtja, amely a magas hőmérsékletet előidéző elektromos áram áramlása miatt fordul elő. Ezt az eszközön belüli mozgó töltések gyors mozgása és a gyakori ütközés okozza. Ez a súlyos probléma nemcsak nagy mennyiségű energiaeloszlást okoz, hanem akadályozza a chip feldolgozási sebességét és korlátozza a készülékekbe beépíthető chipek számát. „Telefonjaink, számítógépjeink és más elektronikus készülékeink használata során mindig szembesülünk ilyen problémákkal és kellemetlenségekkel. Gyakran tapasztaljuk, hogy ezek az eszközök forróak és lassúak, ráadásul gyakran kell őket tölteni emiatt.”- magyarázta Yang Hyunsoo professzor, a kutatás csoportvezetője.
Tehát ahelyett, hogy a hagyományos elektronikában alkalmazott szokásos elektroninjekciós módszereket alkalmazott volna, Yang professzor csapata kreatív módon „spinhullámokat” használt a mágnesedés átváltására. A spinhullámok zavarokat okoznak a mágneses anyagok sorrendjében, és a kvaposzem részecske szempontjából a spinhullámokat magnonoknak nevezik. A centrifugálási hullámokon alapuló új kapcsolási rendszer elkerüli a töltések mozgatását. Ezért sokkal kevesebb Joule hő- és energiaeloszlás várható az eszközöknél. A spinhullám alapú váltás előrelépése új utat nyithat az energiahatékony chipek számára.