A port törölgetni reménytelen vállalkozásnak tűnhet, hiszen amit összeszedünk, annak helyébe percek múlva újabb porszemek érkeznek. Örökre nem tudunk megszabadulni a porcicáktól, de néhány módszerrel tartósabbá tehetjük a takarítás eredményét.
A tollseprű használata azon hagyományos módszerek közé tartozik, melyek ma már nem állják meg a helyüket. Nem kérdés, hogy mennie kell a lakásból, hiszen a toll nem szívja magába a porszemeket, csak odébb sepri őket egyik helyről a másikra. Sokkal jobb, ha elektrosztatikus porolót használunk, ami magához vonzza a port, de kaphatók speciális portörlő rongyok is kifejezetten a bútorok tisztán tartásához.
A port szárazon letörölni a legnehezebb. Még mielőtt elkezdhetnénk a törlést, a porszemek már odébb is szálldogállnak, ezért célszerűbb a portörlő rongyot benedvesíteni vagy az adott felületre alkalmas tisztítószerrel befújni, csak ezután elkezdeni a portörlést. Ez a módszer sokkal jobb, mintha közvetlenül a felületre fújnánk a tisztítószert, kevésbé lesz tömény és garantáltan nem marad folt utána.
A szellőzőrácsok, konvektorok, radiátorok, ventillátorok csak úgy vonzzák magukhoz a port. Ha elfelejtjük őket letörölni, működés közben a rájuk rakodott porszemeket mind a levegőbe szórják, onnan pedig a bútorokra, padlóra kerülnek. Bár a rácsok és a nehezen hozzáférhető felületek portalanítása nagyon macerás, ne felejtsük ki őket a takarításból. Ahova befér, a porszívó szűkítő fejét is érdemes bevetni.