Az ipari munkálatok során nagyon sok esetben szálló por kerül a levegőbe. Ez egy természetes jelenség, ám sajnos egyes esetekben az apró porszemek a levegőben maradnak. Az ipari folyamatok között nagyon sok olyan munkálat van, amely miatt a levegőben szálló por egészségügyi kockázatot jelent.
Megoldást jelentenek a szálló por ellen az úgynevezett porleválasztó berendezések. Számtalan esetben alkalmazhatók, legyen szó akár hegesztési feladatokról, magas hőmérsékletű eljárásokról, közösséges köszörülésről, vágásról, csiszolásról. Problémát azok a porok jelentenek, amelyek tartósan a levegőben maradnak, így egészségkárosító hatást fejthetnek ki.
Tudni kell azonban, hogy nem minden jellegű por azonos kockázattal bír. A porszemek elsődleges tulajdonsága a nagyságuk; minél kisebbek, annál veszélyesebbek, hiszen a nagy porszemeket nem maradnak a levegőben. Általános értelemben véve hozzávetőlegesen a 100 mikronnál kisebb porszemeket tudjuk belélegezni, de szerencsés esetben ezek is elakadnak az orrban vagy a szájüregben. A 10 mikronnál kisebbet eljuthatnak a garaton túlra, de az igazán veszélyesek a 4 mikronnál kisebbek, amelyek egészen a tüdőig jutnak. Ezek közül is a legkisebbek okoznak legnagyobb egészségügyi kockázatot, hiszen nem tudnak távozni a tüdőből.
A betegségek megelőzése érdekében a porleválasztó készülékek remekül alkalmazhatók. Ezek a berendezések nagyszerű szolgálatot tesznek a fa és bútoriparban, ahol a legfinomabb fűrészpor jelentette veszélyt kell kiszűrnünk, a malomiparban a finomliszt leválasztását képesek ellátni, a fémmegmunkálások során a legkülönbözőbb lebegő szennyeződéseket semlegesítik, a kőmegmunkálásban a csiszolások okozta veszélyeket hárítják el, az élelmiszeriparban pedig rendkívül széles felhasználási területtel rendelkeznek.