Az általános egészségi állapot nagymértékben függ attól, hogy szervezetünk mennyire jól ellátott mikrotápanyagokkal. Az ésszerűtlen diéták, vagy a kiegyensúlyozatlan táplálkozás hiánybetegségekhez vezethetnek, melyeknek akár komoly következményei is lehetnek.
Kevesen tudják, de a B3 vitamin egyike azoknak a fontos mikroelemeknek, melyeknek köszönhetően egészségünket hosszú távon is megőrizhetjük. A niacin hatása a szervezetre több területen is megmutatkozik. Egy egészséges felnőttnek naponta legalább 8 mg D3 vitaminra, vagyis niacinra van szüksége. Érdemes tisztában lenni azzal, hogy ha altatót szednünk, antibiotikumos kúra alatt állunk, sok cukrot fogyasztunk, vagy rendszeresen alkoholt iszunk, akkor megnő a szervezet niacin igénye. A felszívódását elősegítheti a C vitamin és a foszfor egyidejű szedése. Érdemes akár étrend kiegészítő formájában is bevinni ezeket a szervezetbe, hiszen napjainkban számos alapanyag sajnos nem tartalmazza a megfelelő mennyiségű mikrotápanyagot. Felmerülhet a kérdés, hogy mely alapanyagok fogyasztásával juttathatja be természetes módon szervezetünkbe a B3 vitamint. A niacin fő forrásának a sovány húsok számítanak, de az olajos magvak, a tojás és a zöldségek is sokat tartalmaznak belőle. Sörélesztő tabletta fogyasztásával szintén hozzájuthatunk a B vitamin csoport elemeihez, melyekről érdemes tudni, hogy jótékony hatásukat leginkább egymás jelenlétében fejtik ki.
A niacin szerepet játszik az idegrendszer és a keringési rendszer normál működésében. Hozzájárul a nemi hormonok képződéséhez és a méregtelenítéshez, de megakadályozza a migrénes fejfájást vagy a magas vérnyomás kialakulását is. Az egyoldalú táplálkozás kockázatai főként abban rejlenek, hogy hiánybetegségek alakulhatnak ki. Az étvágytalanság, az indokolatlan fogyás, az álmatlanság vagy a különféle bőrbetegségek arra utalhatnak, hogy niacin hiánnyal van dolgunk. Nem csak a kiegyensúlyozott táplálkozásra érdemes tehát odafigyelni, hanem a megfelelő minőségű vitaminkészítmények rendszeres fogyasztása is.