A gyermekláncfűvet sokan csak a mezők növényeként ismerjük, pedig gyógyhatása is bebizonyosodott már. A láncfonáson, vagy a bóbita levegőbe fújásán túl tehát egészségünk érdekében is remek választásnak bizonyul a növény. Nézzük, milyen gyógyhatásokkal bír a gyermekláncfű, és milyen formában érdemes azt fogyasztani!
A gyermekláncfű virága jótékony hatással van az étvágyra és javítja az emésztést. Aki tehát problémákkal küzd az étkezést illetően, vagy epéje, mája kapcsán lenne szüksége egy kis természetes támogatásra, az bátran válassza ezt a növényt. Ugyan élelmezési jelentősége minimális, de például Franciaországban nem csak teaként, de a tányérra kerülve is fogyasztják a növényt. Nem csak a már említett problémák esetén nyújt segítséget, de akkor is, ha zsíranyagcsere gondokkal küzdünk. A gyermekláncfű gyökeréből és leveleiből főzött tea serkenti a vesék és a máj működését, így a csalánhoz hasonlóan vízhajtó hatással rendelkezik.
A vízhajtó tulajdonság egyébként a reumás panaszok, a közvény és az ízületi fájdalmak esetén is jótékonynak bizonyul, de a gyógynövényből készült teával csökkenthető a vércukorszint, így cukorbetegek számára is remek választás lehet. Kevesen tudják, de a virágban nagyon sok az ásványi anyag, a C-vitamin, a kalcium, a magnézium, a vas és a kálium, ezért hasznos támogatója lehet a növény az immunerősítésnek. Fogyaszthatjuk leveleit salátaként, de főzeléket is főzhetünk belőle. Teaként kúraszerűen érdemes alkalmazni legalább egy-két héten keresztül, majd egy hét szünetet célszerű tartani. Ha mindössze általános tisztításra vetnénk be a növényt, akkor akár egy hónapig is fogyaszthatjuk, és minden második hónapban ismételhetjük a kúrát. A természetes alapanyag mellékhatások nélkül segíti az egészség helyreállítását és a szervezet méregtelenítését.