Miért lesznek a fák levelei aranyló sárgák ősszel?

Minden évszak rejt valamilyen szépséget magában, amivel elkápráztatja a világot. Némelyek konkrétan meg tudják mondani, hogy melyik a kedvenc évszakuk, míg mások mindegyikben megtalálják a természeti csodát. A legszebb talán az egészben, a változás. Ha már meguntuk a hideg, hosszú téli napokat, alig várjuk már az üde tavaszt, majd az őt követő nyarat és a mindenek elmúlását jelképező őszt.

Bár sokan úgy vélekednek, hogy az ősz egy depressziós időszak az esős, borongós hideg napok miatt. Valójában azonban káprázatos színekben tud pompázni, mely aranysárga, piros és barna árnyalatok ötvözete. A legszínesebb évszak, mely egyben a gazdagság, az egész évi munka, a betakarítás időszaka. A csodálatos aranysárga színeket teljesen normálisnak véljük ezekben a hónapokban, hisz ez a természet rendje. Talán sokakban felmerült már a kérdés, hogyan is lesz a zöld levelekből sárga? A kérdésre a válasz kémiai-biológiai úton magyarázható meg. A levelekben többféle különböző színű anyag található, de a zöld színű klorofill molekulák elnyomják a többi színét. A színanyagok folyamatosan keletkeznek és lebomlanak. Ősszel a kevés napsütés miatt már nem keletkeznek újak és ezek is folyamatosan lebomlanak. Leghamarabb a zöld klorofill bomlik le, majd fokozatosan láthatóvá válnak az addig elfedett színanyagok, de később azok is eltűnnek.

Amíg tudományosan nem tudták megmagyarázni ezt a folyamatot, számos legenda és mitológia keringett az őszi sárga levelekről. Nagyon sok nemzet mitológiájában megtalálható az erről szóló történet, amely ismert és elfogadott volt az emberek körében. Érdemes elolvasni a Seneca-féle történetet, az indiánokét, a mongolokét vagy akár a görögökét. Történetükkel csak gazdagabbak leszünk. Tudomány és a mitológia sem kell azonban ahhoz, hogy csodálkozva nézzük ősszel a hulló, sárguló leveleket.

Vélemény, hozzászólás?