Amikor megszületünk már akkor egy közösség részévé válunk, attól függetlenül, hogy mi azt szeretnénk vagy sem. Ugyanis beleszületünk egy társadalomba, családba, ahol szinte csak rajtunk múlik, hogy milyen kapcsolatokat építünk ki a körülöttünk levőkkel.
Ezek a kapcsolatok az életünk hátralévő szakaszaiban is igen lényeges szerepet töltenek be, hiszen folyamatosan egy közösség része ként kell élnünk. Ilyen egy óva, iskola, baráti körök, munkahely ezek mind meghatározzák az énképünket és az önértékelésünket. A gyerekek, ahogy cseperednek úgy válik meghatározóvá számukra a család mellett a kortársakkal való kapcsolatok kiépítése, kialakítása. A gyerekeknél ez az pont, amely igazán k0ritikusnak nevezhető. Ugyanis a kortárscsoportokban való részvétel a szocializáció egyik alapkövének nevezhető. Amely számos pozitív hatással járhat együtt, mint pl. elősegíti a társas kompetencia fejlődését, emocionális biztonságot nyújt fenyegető helyzetekben, erősíti a valahová tartozás érzését, illetve azt is lehetővé teszi, hogy kialakuljanak az irányítószerepek. A gyerekek életében nagyon fontosak a kortársak visszajelzései, a kedveltség és az elfogadottság érzése.
Hiszen a középső és a késői gyermekkor egyik legfontosabb tényezője amely a későbbiekben nagyon fontos lehet az iskolai beilleszkedés szempontjából. Gyakran vizsgálják a gyerekek körében a népszerűségük mértékét és annak okát is. Melyet szociometria kedveltséggel mérnek. ezzel könnyedén beazonosíthatják a gyermekek társas pozícióját. Ez egy olyan módszer, amely egyszerűen alkalmazható, ám mégis nagyon hasznos információkkal szolgálhat arról, hogy az adott közösség milyen kapcsolatban is áll egymással. Így könnyedén megvizsgálható, hogy a csoport tagjai hogyan vélekednek egymásról.