Mesés magyar kastélyok hétvégi kirándulásra

Ragályon a Balassa kastélyt kell megnézni. A Ragályi és a Balassa, avagy a két nemesi család egyesülésével a helyi kastély átépítése megkezdődött. A napjainkban ismert sárga kastély két udvari kastélyépület összeépítéséből nyerte el végleges formáját, de a szintén a közelben található fehér kastély is a család tulajdonában állt egykor. Boltozatos helyiségek, mesés kazettás parketta, valamint kétszárnyú ajtók jellemzik.

A L’Huillier–Coburg kastély Edelényben található. Az Eszterházy-Forgách kastélyként is jól ismert épület a magyar barokk kiemelkedő alkotása. A méreteiben is igazán lenyűgöző kastély a magyar állam tulajdonában van. Érdemes tudni róla, hogy nemrégiben újították fel, így például Lieb Ferenc káprázatos freskóit is megcsodálhatják a látogatók sok egyéb érdekesség mellett. Az épület nagysága, annak kialakítása, és a rokokó falfestményei miatt az ország egyik legimpozánsabb kastélyáról van szó.

A Rákóczi kastély Felsővadászon tekinthető meg. Érdekesség, hogy az egykori kastély ma iskolaként funkcionál. Eredeti pompáját a történelem viharai komolyan megtépázták, mégis megérdemel egy látogatást, ha így is-úgy is a környéken jártok. Az eredetileg a Rákócziak által épített kastélyt a 16. században húzták fel, ám még ugyanebben a században a temesvári pasa fel is gyújtotta az épületet. A családtól elkobzott, majd továbbadott kastélyt több család építgette, míg a 18. században elérte végső formáját.

A Serényi kastély Dédestapolcsány várja a látogatókat. A grófi család által egykor üdülőként használt kastélyt ma öt hektáros park veszi körül, gesztenyefákkal szegélyezett, varázslatos út vezet az épülethez. A kastély melletti szikláról pedig pazar kilátás nyílik a Bükk hegységre. A környék a túrázók minden igényét kielégít télen is. A kastély legutolsó lakója gróf Serényi Ödön volt, akinek akár a sírját is fel is kereshetitek.

Vélemény, hozzászólás?