A hazánkban is egyre népszerűbb shiitake gombát a hagyományos kínai gyógyászat már régóta alkalmazza, igen nagyra becsüli, amíg a nyugati kultúrákban jelenleg egyelőre inkább az íze miatt népszerű, mintsem gyógyító hatása miatt. Ázsiában használják a meggyengült immunrendszer erősítésére, megfázás, kimerültség, gyomorrontás, allergiák gyógyítására, de még a rák megelőzésére is, sőt az öregedési folyamat lassítására is.
A shiitake kalóriatartalma említésre sem méltó, olyan jelentéktelen, ugyanis főleg vízből áll, szénhidrátot is csak négy százalékban tartalmaz, valamint fehérjét is három százalékban, amíg a zsírtartalma fél százalék alatti. Gyógyító hatásai között meg kell említeni, hogy rendkívüli tumorgátló, valamint biztosítja azt is, hogy a szervezetünk megkapja a vérképzéshez szükséges jód, vas, réz és folsav mennyiséget. Ez viszont még nem minden, ugyanis barna színének hála a shiitake gomba nagyon sok D-vitamint is tartalmaz, de van benne idegnyugtató B-vitamin is. D-vitamin tartalma, amiből télen különben is hiány van, a kalciummal együtt hozzájárul ahhoz, hogy csontozatunk ne szenvedjen ásványianyag-veszteséget.
A shiitaket már hazánkban is többféle formában lehet kapni, sőt a legtöbb nagyon üzletben meg is vásárolhatjuk, mivel ma már hazánkban is termesztik. Természetesen szárított vagy a konzervként tartósított gomba nem képes pótolni a friss gombát, mivel a szárított gombának csak az íze marad meg, de a számos már értékes tápanyaga kárba vész, a konzervnek pedig még az íze sem elég intenzív, avagy ha csak egy mód van rá, akkor inkább a friss shiitake gombát válaszd, hogy hatását valóban meg is tudd tapasztalni.
A gombát legjobban nedves konyharuhába vagy papírtörlőbe csavarva tárolni el a hűtőszekrény alsó részében, ám ha lehet, miután frissen beszerezted, hamar fogyaszd is el el, mert gyorsan romlik. Blansírozva mélyhűtőben három hónapig tud elállni minőségveszteség nélkül.