Az utóbbi egy-másfél évtizedben rengetegen döntöttek a külföldi munkavállalás mellett. Emiatt egyfajta társadalmi párbeszéd indult meg a külföldi munkavállalással kapcsolatban, ami részben érinti a most indulni szándékozó munkavállalók tanácsadását is. A szakemberek szinte minden esetben két fontos dologra hívják fel a figyelmet. Az egyik a megfelelő végzettség, aminek birtokában nagyobb eséllyel szerezhető tisztes munkahely, illetve érhető el magasabb fizetés. A másik fontos szempont a nyelvtudás; az adott ország nyelvének ismerete nélkül csupán a rosszul fizetett szegmensekben, illetve pozíciókban nyílik lehetőség elhelyezkedésre.
A szakemberek általában azt is elmondják, hogy a külföldi magasabb fizetések csak részben tekinthetők reális vonzerőnek, hiszen magasabb kiadásokkal is számolni kell. Különösen igaz ez mindazokra, akik családdal vágnak neki a külföldi életnek. Alapvetően általános igazságként el lehet mondani, hogy az ottani fizetések akkor biztosítanak kellemes és kényelmes életszínvonalt, ha az adott ország minimálbérétől jelentősen magasabb összeget tud hazavinni a munkavállaló.
Lassan, de biztosan kialakulni látszik az a trend, amiben már a hazai cégek versenyeznek a külföldi cégekkel a magyar munkavállalókért. A piac sajátosságaiból adódóan a magyar vállalkozások képtelenek túllicitálni a külföldi cégek ajánlatait, viszont a hazai környezet épp ebből adódóan kedvezőbb és olcsóbb lehetőséget biztosít a magyaroknak. A statisztikai adatokból látszik, hogy a magasan képzettek munkanélkülisége rendkívül alacsony; a munkakeresők többségét az végzettséggel nem rendelkezők adják. Mindebből adódóan az várható, hogy a következő években kiéleződik a verseny a hazai és a külföldi munkaadók között, akik a képzett magyar munkaerőt szeretnék maguk mellett tudni.