Hogyan kell gondozni a rózsákat? Hát így!

A rózsáknak van az egyik legszebb virága, ez miatt rengeteg kertben előfordul. A rózsa a legkülönfélébb színekben pompázik. Nem csak egyszínűek vannak, hanem tarkák is. Rengeteg virágcsokor készül rózsákból, főleg nőnapra szeretnek sokan rózsát adni kedvesüknek, édesanyjuknak.

Szerte a világon mindenhol előfordul, valószínűleg Ázsiából származik, de pontos eredete nem ismert. A vadrózsák szúrós, tüskés növények, a nemesített rózsák egy része viszont már tüske nélküli. Rendkívül sok fajtát sikerült a kertészeknek létrehozni, van belőle futórózsa, minirózsa és talajtakaró rózsa is. Az erősen meszes talajokat nehezen viseli, inkább az agyagos talajokat kedveli. Mindenképpen napos helyre ültessük, mert a kerti rózsa az árnyékos helyen kevés virágot hoz. Rendszeresen trágyázzuk, mert így lesz egészséges és szép növényünk.

A szárazságot igen jól tűri, de a fiatal növényeket jobban öntözzük és a forró nyarakon is adjunk neki rendszeresen vizet. Sajnos a rózsát rengeteg kártevő megtámadja, amelyet rendszeres permetezéssel lehet csak elkerülni. Védekeznünk kell a lisztharmat, a levéltetvek és a levéldarazsak is ellen is. Tavasszal mindig metsszük meg a növényt, az öreg vagy sérült hajtásokat vágjuk le, fontos, hogy a levirágzás után a virágfejeket távolítsuk el, mert a növény csak így fejlődik rendesen. Érdemes a virágkezdeményeket ritkítani, ha szép nagy szirmokkal bíró virágokat szeretnénk látni a rózsánkon. Ha rendesen gondozzuk kertünk ékköve, dísze lehet.

Vélemény, hozzászólás?