Lehet, hogy nem beszél franciául, de ha valaki ön mögött egy erdőben elkiáltja magát, akkor valószínűleg megérti és azonnal keres majd segítséget. A Kiotói Egyetem Hakubi Haladó Kutatási Központjának új jelentése szerint ugyanez történik a madarakkal.
A korábbi jelentések kimutatták, hogy a ragadozókkal élő állatok hallgathatnak és válaszolhatnak egymás felhívására, jelezve, hogy részben megértenek más fajokat. Toshitaka Suzuki, a Current Biology című kiadványban hasonló jelenséget észlelt két különböző madárfaj között, miközben terepi vizsgálatokat végeztek. „Sok madárnak van külön riasztási hívása, figyelmeztetve másokat egy ragadozóra” – magyarázza Suzuki. „Azt tanulmányoztam, hogy a Parus Minor japán cinege nevű madár hívása miként csalogatja elő a ragadozókat, különösen egy kígyót.” Aztán megfigyelte, hogy egy másik madár, a széncinege vagy a Periparus Ater szintén gyakran figyelmeztette a többi madarat ezen riasztási hívásokkal.
„Kíváncsi voltam, vajon ezek a madarak mentálisan is megértik-e, hogy a kígyókról van szó. Míg ugyanabban a taxonómiai csoportban vannak, hívásaik egyébként rendkívül eltérőek.” Ennek igazolására Suzuki ellenőrzött körülmények között végzett kísérletet, hogy megvizsgálja, vajon a széncinege előre tudja-e jelezni a bajt és reagál-e még akkor is, ha még nem látták a kérdéses ragadozót. A japán cinege kígyóspecifikus figyelmeztető hívásait megszólaltatták, és egy botot mozgattak a földön vagy egy fán felfelé sikló kígyó utánozására. Különböző madárhívásokat próbáltak ki, de csak a kígyóspecifikusok okozták azt, hogy a széncinegék megközelítsék és megvizsgálják a botot” – állítja Suzuki. „Ezen túlmenően, amikor a botot ringató mozdulattal mozgatták, egyik madár sem közeledett, még a figyelmeztető hívások lejátszásakor sem.” Ezek az eredmények azt mutatják, hogy a madarak megfelelően reagálnak, amikor hallják a másik fajtól származó kígyóspecifikus hívást, amelyet vizuális megerősítés támogat.