Pénzt kölcsönadni mindig kényes dolog, főleg, ha a családról van szó. Napjainkban mégis egyre gyakrabban fordul elő, hogy a legközelebbi rokonok fordulnak egymáshoz anyagi segítségért. Egy felmérés szerint a felnőtt lakosság egyharmada elsősorban közvetlen családtagjaira számít, ha pénzügyi bajba kerül.
A probléma akkor ütheti fel a fejét, ha a kölcsön idővel feledésbe merül, hiszen a rokonokat emlékeztetni az adósságra nem a legkellemesebb feladat. Ennek elkerülésére a feltételeket nem árt előre tisztázni. Nagyobb összeg esetén célszerű szerződést írni, amiben a pénz visszafizetésének módja is pontosan le van fektetve. Lehet, hogy a család számára ez furcsának hathat, de a szerződés nemcsak a kölcsönadó felet, hanem a rokonok közti jó viszonyt is megvédi.
Ha a pénzért folyamodó családtagról tudni lehet, hogy notorius költekező, érdemes átbeszélni vele, hogyan tudna lefaragni a kiadásaiból és félretenni a hosszútávú céljaira. Amennyiben gyors segélyre van szükség – adósság, büntetés, hitel törlesztése -, szintén a szerződés a legjobb módja annak, hogy tudatosítsuk a másik félben, ez a pénz nem ajándék, hanem visszafizetendő kölcsön.
Elővigyázatosságra az anyagiak terén tehát a családon belül is szükség van. Számtalan tapasztalat mutatja, hogy a családi kötelékeket szinte semmi sem képes olyan gyorsan tönkretenni, mint az anyagiak. Egy felmérés szerint a családon belüli kölcsönök 27%-át soha nem törlesztik, ami kisebb összegeknél még elfogadható, de több százezer forintnál már nem megengedhető még családtagok között sem.