A növények gyökereikkel vizet keresnek. Míg a fő gyökér lefelé ás, sok oldalsó gyökér oldalról tárja fel a talajt. Ahogyan a Nottingham, a Heidelberg és a frankfurti Goethe Egyetem kutatói beszámolnak a Nature Plants jelenlegi számában, az oldalsó gyökerek már nagyon korán tudják, hogy hol lehet vizet találni.
Ez pedig egy nagyon érdekes jelenség, hiszen nem gondolnánk, hogy a gyökerek ilyen okosak a kezdeti állapotukban. Kísérletéhez Daniel von Wangenheim, aki már hosszú évek óta otthon van a gyökerek világában, hosszú távon tápláló oldatba fektetett thasaresszes gyökereket használt. Ezek a gyökerek nem merültek el teljesen, és felső oldaluk levegőnek volt kitéve. Ezután nagyfelbontású 3D-s mikroszkóp segítségével megvizsgálták, hogy a gyökér elágazik-e. Meglepetésére, felfedezte, hogy szinte ugyanannyi oldalsó gyökér képződött a levegőben, mint a tápanyagoldattal érintkező oldalon. Miközben a gyökér növekedését minden egyes sejtosztódás követésével követte a mikroszkópban, nyilvánvalóvá vált, hogy az új sejtek a gyökér hegyét a víz felé irányítják a kezdetektől fogva.
„A kutatás során kiderült, hogy egyértelmű, hogy a növények elsősorban minden irányba elterítik a gyökereiket, de a gyökér már az első sejtosztódástól kezdve nyilvánvalóan tudja, hogy hol található víz és tápanyagok” – mondja Daniel von Wangenheim az eredményeket összefoglalva. „Ilyen módon a növények rugalmasan és legfőképpen könnyen reagálhatnak a környezetre ingadozó erőforrásokkal.” További kutatásokat is szeretnének elvégezni azzal kapcsolatban, hogy mennyire korán tudják meg ezek a gyökerek, hogy merre találják a vizet a földben, ehhez pedig újabb gyökereket és különböző oldatokat fognak felhasználni, az eredményekről pedig később beszámolnak majd.