Akik fiatalosak, lendületesek, bírják a kemény munkát és a hajtást, pénzt szeretnének keresni, beszélnek idegen nyelveken, szívesen ellátogatnának a világ különböző pontjaira úgy, hogy közben még megtakarítást is gyűjtenek a bankszámlájukra, azok számára kiváló lehetőség egy hajón dolgozni.
A felszolgáló állások hajón mára már sokak számára elérhető munkalehetősséggé váltak, mindössze az elvárásoknak kell megfelelni, mint minden munkahely esetében, és már pakolhatják is a bőröndjüket, akiknek nincs klausztrofóbiájuk és tengeri betegségük.
Felfoghatjuk ezt a munkát úgy is, mint egy kettőtől nyolc hónapig terjedő kalandot, és úgy is, mint egy kimerítő, nagyon hosszú és nagyon kemény munkát, ez mindössze nézőpont kérdése. Tény, hogy a hajón dolgozó felszolgálóknak a hét minden napján, minimum tizenkét órán át dolgozniuk kell megállás nélkül. De az is biztos, hogy nem sok állásról lehet elmondani, hogy álomszép kikötőkbe varázsolja el az alkalmazottjait hétről hétre. Valamint az a munkahely is ritka, amely mellé biztosítva van a szállás, az étkezés és még a keresetedet sem tudod elkölteni hónapokon át, így aztán igazán sok pénzt lehet megspórolni, hiszen sem rezsire, sem ételre, sem más egyébre nem kell költeni.
A felszolgáló állások óceánjáró és folyami hajókon egyaránt megtalálhatóak. A munkához szükség van releváns szakmai munkatapasztalatra, terhelhetőségre, jó kiállásra, angol és/vagy német nyelvtudásra, udvarias, megbízható személyiségre és profi hozzáállásra. Ha ezek megvannak, akkor meg lehet kötni a munkaszerződést, ami minimum kettő, maximum nyolc hónapra szólhat.
A hajón felszolgálóként dolgozók feladatai közé tartozik a rendelések felvétele, a vendégek kiszolgálása, az étterem rendben tartása és nem utolsó sorban a hajón megtalálható étel- és italválaszték ismerete. A fizetések eltérőek lehetnek attól függően, hogy milyen pozíciót tölt be az adott felszolgáló, hiszen lehet hajópincér, bármixer vagy bárfelszolgáló is.