No persze nem futball huliganizmusra szeretnélek rávenni, hanem a személyiség-fejlődés egyik legfontosabb és szerintem legnehezebb részére, a saját korlátaink lebontására. Pontosan azért kell ezzel nagyon tudatosan foglalkoznunk, mert a korlátaid arra is kihatással vannak, hogy felismerd a korlátaidat, ez pedig kellene ahhoz, hogy le tudd bontani őket, és továbbléphess, nem?
Tisztára mint egy ördögi kör, holott szerintem éppen a korlátaid felismerésével és lebontásával fogsz igazán kiteljesedni, valamint boldog és sikeres életet élni. Ez az önmegismerési folyamat egyik óriási szelete, és ha egyszer elindulsz ezen az úton, akkor már önmagát fogja gerjeszteni.
De addig nem fogsz „felébredni”, ha még csak nem is gyanítod, hogy például hamis elképzelések mentén élsz (éppen úgy, mint az álombéli ember, akinek fogalma sincs arról, hogy épp álmodik), ha úgy gondolod, hogy a sorsodért és a mostani helyzetedért rajtad kívül más is felelős, vagy ha éppen rájössz, hogy gőzöd sincs, hogy működik a világ, és még rengeteget kell tanulnod és tapasztalnod. Ha végre ráébredsz, hogy nem tudod a válaszokat mindenre, lehetőséged lesz feltenni a jó kérdéseket, amelyek a fejődésedet szolgálják, bár nem lesz könnyű!
A korlátok kapcsán van egy nagyon jó szemléltető eszközöm, amit még régebben hallottam egy előadáson. A dolog lényege, hogy fogsz három bolhát, beteszed őket egy befőttes üvegbe, és ráteszed az üveg tetejét. A bolhák nyilvánvaló módon ki akarnak ugrani az üvegből, de mindig beverik a „fejüket” a tetőbe, ami fájdalommal jár. Ebből kifolyólag egy idő után már nem ugranak olyan magasra, hiszen tudják, hogy az fájni fog nekik. Ezzel sikeresen kondicionáltad őket, és ha leveszed a befőttesüveg tetejét, akkor sem fognak kiugrani.
Mi, emberek, sajnos éppen olyanok vagyunk, mint a fenti történet bolhái, csak a mi korlátaink már születésünktől kezdve elkezdenek kialakulni a neveltetésünk, a szülői reakciók és szokások, az iskolában látottak és tapasztaltak, a barátok és a kialakult hiedelmeink által. Nagyon jól kondicionáltak vagyunk, és igaznak fogadunk el nagyon sok olyan dolgot, amelynek mi magunk nem jártunk utána, de már annyiszor hallottuk, hogy végül elhittük. A tőzsde nagyon rizikós, és a legtöbben csak buknak rajta, ne csináld! – biztos Te is hallottál már például ilyen vagy ehhez hasonló mondatokat. A pénz minden gonosz forrása (sic!), az állam biztosítja a nyugdíjas éveimet, a befektetéshez nagy kezdőtőke kell, nem engedhetjük meg magunknak, stb… Ezek a mondatok, szavak igen rövid idő alatt beépülnek a tudatalatti programodba, és anélkül fejtik ki a hatásukat, hogy tudatosulnának. Az emberi agy tökéletesen működik, csak oda kell figyelni, hogy mit táplálunk be, mert az eredmény ennek a függvénye.
Ha nem vizsgálod felül és nem változtatod meg tudatosan a tudatalatti programodat (általában a többségünknek nem jó program „fut” a tudatalattijában), és bontod le ezzel a saját korlátaidat, nagyon megnehezíted a saját fejlődésedet. Az élet millió apró mozaikból áll, amelyek egymással kölcsönhatásban vannak, és együtt adják ki azt, ami vagy. A korlátaid, rossz beidegződéseid, hiedelmeid, félelmeid felismerésére szerencsére ma már rengeteg lehetőség van: kineziológia, családállítás, pszichodráma, szerepjáték, deeksha, diapozitív oldás, coach, és még hosszan lehetne folytatni a sort, de ide sorolnám a Cashflow játékot is, és az összes olyan könyvet, amely pénzről, sikerről, milliomos gondolkodásmódról, személyiség-fejlődésről szól. És ha már tudod, hol és miben kell fejlődnöd, javulnod, sokkal könnyebben tudsz majd haladni. Persze egyik módszer sem csodaszer, hogy egyszerre és véglegesen megoldjon minden problémádat, de óriási segítség önmagad megismerésében, ami azonban rengeteg további munkát is igényel majd.
Ha elfogadsz tőlem egy javaslatot, ne várd, hogy pár hónap alatt helyrerakod azt, ami évtizedeken keresztül hatott Rád és alakította a személyiségedet. Olyan erők és érzelmek rejtőznek Benned, amelyek létezéséről még csak nem is tudsz! Az úton ezeket fel fogod ismerni, de tapasztalni fogod, hogy az út elején nem hogy megoldódnának a problémáid, hanem még több is lesz belőlük. Tudom, hogy ez nem jó hír, de szánj rá éveket (sőt inkább az egész életedet!), hogy szépen lassan, fokozatosan megismerd önmagadat, tudatosan kialakíts egy pozitív, cselekvő és tudatos személyiséget, megtapasztald a saját erődet, és elhidd, hogy bármire képes vagy, nincs lehetetlen! A bejegyzés végét egy idézettel zárom, amelyet Albert Einsteinnek tulajdonítanak, ezzel kívánok sok erőt, kitartást és alázatot az önmegismeréshez!